ściana z cegły w kuchni

Stara cegła rozbiórkowa we wnętrzach — pomysły i inspiracje

Cegły swoim szerokim zastosowaniem cieszyły się już tysiące lat temu. Ich historia sięga bowiem czasów neolitu. Na przestrzeni lat sposób produkcji i obróbki cegieł nieco się zmienił. Pierwsze cegły były formowane z błota i suszone na słońcu, gliniane wypalane były kilka tysięcy lat później. Różnice mogą być widoczne m.in. w trwałości materiału. Współcześnie produkowane cegły są kruchsze niż chociażby te z XX czy XIX wieku, a co za tym idzie, materiał sprzed kilkuset lat jest cenniejszy i ma znacznie więcej zastosowań — można go ciekawie wykorzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Aranżacja klimatycznych kuchni, salonów i łazienek

Aranżacja wnętrza swojego domu, mieszkania czy lokalu za pomocą płyt rozbiórkowych to świetna okazja, by dać się ponieść kreatywności i stworzyć coś naprawdę niezwykłego i oryginalnego. Cegła pozyskana po rozbiórce starych budynków stała się modnym trendem w aranżacji, który nie przeminie zbyt szybko. Wystarczy wyobrazić sobie klimatyczny salon z żarzącym się obok kominkiem, przytulną kuchnię czy nowoczesną, intrygującą stylem łazienkę. Charakter tych pomieszczeń można podkreślić właśnie ceglanymi dodatkami.

Przytulna kuchnia z płytek rozbiórkowych

kuchenny pas roboczy z białej cegły

Wystarczy kilka dodatków, by kuchnia zyskała niepowtarzalny klimat. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie cegły na jednej ze ścian. Projektanci bardzo często wybierają miejsce nad blatem lub przy stole jadalnym, jeśli taki znajduje się w kuchni. Na takiej ścianie można umieścić drobne akcesoria, które poprawią walory estetyczne wnętrza, w tym np. zegar, rodzinne zdjęcia lub kwiaty.

Płytki ceglane będą również świetnie prezentować się na wykończonej w ten sposób wyspie kuchennej lub kuchennym barku. Wystarczy obłożyć jedną ze stron, najlepiej frontową, a całość zbuduje ciepłą, rodzinną atmosferę. Są również osoby, które decydują się ułożyć cegłę na podłodze — to także jest ciekawy sposób na aranżację, szczególnie jeśli całe wnętrze zachowane jest w stylu rustykalnym, industrialnym bądź tradycyjnym.

W przypadku kuchni najlepiej będzie, jeśli kolorystyka cegieł zostanie zachowana w naturalnym odcieniu, czyli ciemnej czerwieni, brązie lub pomarańczy. Ściana będzie wówczas tworzyła świetną kompozycję z jasnymi wnętrzami, zaaranżowanymi w stylu angielskim, skandynawskim czy nawet nowoczesnym. Oczywiście jeśli kuchnia jest dość ciemna, dobrym pomysłem będzie szara lub biała cegła z fugą tego samego bądź kontrastującego koloru. To, czy fuga powinna być widoczna, czy nie, zależy od indywidualnych przekonań — osoby lubiące harmonię, minimalizm i symetrię, raczej powinny wybierać ten sam kolor fug, co płytek.

Cegła idealna do salonów w różnym stylu

Cegła najlepiej wpisze się do salonów w stylu industrialnym i rustykalnym, lecz nie tylko. Podobnie jak w kuchni, tu także zaleca się ozdobić wyłącznie jedną ścianę, żeby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia przytłaczającego. Cegła nie musi wcale zdobić dużej, głównej ściany. Można ją umieścić na mniejszych ściankach działowych lub ozdobić za jej pomocą kominek.

salon ze ścianą z cegły

Poleca się podświetlić ścianę, na której umieszczona jest cegła. Wówczas stworzy się wrażenie ciepłego i przytulnego wnętrza. Trzeba mieć jednak na uwadze, że naturalny, rdzawy kolor płytek może optycznie pomniejszać salon, dlatego dobrze jest skontrastować go z bielą pozostałych ścian bądź sufitu. Osoby, które nie lubią tak odważnych aranżacji, mogą pomalować cegłę na jasny kolor, tym samym dodając pomieszczeniu skandynawskiego lub prowansalskiego klimatu. Harmonijnego stylu doda też drewniana podłoga z jasnymi meblami. Elewacyjna cegła lico będzie również doskonałym wyborem do salonów nowoczesnych, gdzie przeważa aluminium oraz szkło.

Co poza ścianami można ozdobić w salonie cegłą? Z kamienic i wnętrz w nieco starszym stylu można wydobyć naturalne piękno, umieszczając cegłę na łuku nad oknami. Płytki idealnie sprawdzą się także pod wspomnianą obudowę kominka oraz jako granica między dwoma strefami (np. rozdzielająca kuchnię od salonu) czy otoczka łuku drzwiowego.

Stylowa łazienka zdobiona starą cegłą

W łazience również może zostać umieszczona elegancka, stara cegła z fugą w tym samym lub kontrastującym kolorze. Można ją umieścić zarówno na ścianie, podłodze, jak i obudować przy jej pomocy wannę lub umywalkę. Z uwagi na fakt, że łazienki są z reguły dość małe, to taki styl doda pomieszczeniu przytulności. Warto połączyć płytki m.in. z drewnem, jasnym gresem lub szklaną mozaiką. Aby jednak nie zaburzać harmonii wnętrza, poleca się pozbyć zbędnych dekoracji i postawić na minimalizm.

Najpopularniejsza jest naturalna kolorystyka cegły, współgrająca ze stylem rustykalnym, jednak można ją pomalować na biały bądź inny jasny kolor. Wówczas doskonale dopasuje się do aranżacji loftowych. Do bardziej uporządkowanych wnętrz poleca się wybrać mniejsze rozmiary cegieł, nie zapominając jednak o właściwym oświetleniu. Dobrze, gdyby ściana wykonana z cegły była jednym z głównych elementów estetycznych łazienki, a zatem dobrym pomysłem będzie umieszczenie na niej kinkietów łazienkowych lub taśm ledowych.

Warto zastosować w swoich wnętrzach cegłę dekoracyjną, która wbrew pozorom stanowi dość uniwersalny sposób na aranżację pomieszczenia. Należy jednak pamiętać o prostej zasadzie — „mniej znaczy więcej”. Lepiej nie przesadzać z ilością ceglanych zdobień, a raczej potraktować je jako kontrast dla całej aranżacji. Na jej tle można umieścić długi blat kuchenny, kino domowe czy wannę i wówczas sprawi to, że ten element wyposażenia będzie najlepiej eksponowany i stanie się główną „atrakcją” danego pomieszczenia.