lico loft

Taras z cegły rozbiórkowej. Jak go zrobić?

Taras to przestrzeń, którą docenia każdy właściciel domu – można spędzać na nim czas w sezonie wiosenno-letnim, a czasami, jeśli jest on zabudowany i tworzy przeszklone patio, nawet przez cały rok. Niezależnie od tego, którą wersję tarasu posiadamy, nie należy lekceważyć jego wystroju. W końcu ma być to strefa wypoczynku, a nierzadko też miejsce, w którym będziemy przebywać razem z odwiedzającymi nas gośćmi. Z tego powodu warto poświęcić czas na efektowną aranżację tarasu. Z pomocą przychodzi cegła rozbiórkowa. Jak można ją wykorzystać? Czy jest ona trwałym materiałem? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Za wykorzystaniem cegły z odzysku na tarasie przemawiają przede wszystkim względy techniczne. Materiał ten jest niezwykle odporny na uszkodzenia, zwłaszcza na niekorzystne działanie wilgoci, a także pozostaje niewrażliwy na działanie wysokich (jak również niskich) temperatur. Z tego powodu z powodzeniem może być użyty na zewnątrz. Co więcej, cegła jest tworzywem nie tylko trwałym pod kątem dobrego znoszenia warunków atmosferycznych, ale także użytkowych – jeśli zdecydujemy się wykonać z niej posadzkę, będzie służyć przez wiele lat. Wystarczy odpowiednio ją pielęgnować, aby nie straciła swojego uroku i estetycznego wyglądu. Jak widać jest to wręcz idealny materiał do wykorzystania na tarasie.

ceglany taras

Jednak ponadprzeciętna trwałość to niejedyna zaleta przemawiająca na korzyść cegły rozbiórkowej na tarasie. Jakie jeszcze plusy można wyróżnić? To przede wszystkim możliwość:

  • użycia cegły jako podstawy posadzki. Ponadto jeśli nasz taras to nie tylko płaski podest, ale element, w skład którego wchodzą także schody, warto wykorzystać cegłę również i na nich. Sprawi to, że całość będzie jednolita, a przez to estetyczna;
  • układania jej w przeróżne kompozycje. Istnieje szereg sposobów na montaż cegły na tarasie. Można ułożyć ją na posadzce klasycznie, czyli wózkowo, ale równie dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie efektownego wzoru, np. okręgu w centralnej części tarasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby niektóre z ceglanych elementów pomalować na inny kolor, aby jeszcze bardziej wyróżnić motyw na tle pozostałych cegieł;
  • łatwej aranżacji tarasu. Do cegły rozbiórkowej pasują niemal wszystkie tworzywa, w tym metal, drewno, a także rattan, z którego często wykonywane są meble ogrodowe. Co więcej, płytki ceglane już same w sobie wyglądają niezwykle stylowo, przez co nadają tarasowi oryginalny charakter. Może być on urządzony w stylu rustykalnym, a także industrialnym – zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku ceglana posadzka będzie dobrze się prezentować;
  • utrzymania tarasu w czystości – na ciemnoczerwonej cegle nie są aż tak widoczne zabrudzenia, jak ma to miejsce w przypadku innych tworzyw. Ponadto na jej powierzchni nie tworzą się nieestetyczne zacieki, przez co cały taras zawsze prezentuje się jak należy.

A w jaki sposób położyć cegłę rozbiórkową na tarasie? Nie jest to tak skomplikowane, jak może się wydawać. Wystarczy obliczyć powierzchnię tarasu, by wiedzieć, ile płytek będziemy potrzebować, a następnie wykonać podbudowę pozwalającą na wyrównanie całej powierzchni. Najczęściej takie wylewki powstają z cementu zmieszanego z piaskiem – to wystarczająca baza do tego, by cegły odpowiednio wkomponowały się w taras. Następnie należy ułożyć je w wybranej przez siebie sekwencji i dać czas na związanie się materiału. Z użytkowaniem tarasu warto odczekać kilka dni po ułożeniu płytek, aby uzyskał on pełną twardość. Przestrzeń można ewentualnie zaimpregnować, jednak najlepiej zrobić to po upływie 14 dni od ułożenia cegły, bowiem musi być ona całkowicie sucha.

Wykorzystanie cegły rozbiórkowej to ciekawe rozwiązanie, nie tylko ze względu na estetykę, ale także na ekologię – w końcu stanowi ponowne wykorzystanie surowca w przestrzeni. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące jej montażu na tarasie pomogą Wam w przyszłości zaaranżować właśnie tę przydomową przestrzeń. Gotowi na zmiany? Czas sięgnąć po cegłę z odzysku i użyć ją na tarasie!