klejenie cegły

Jak w 5 krokach położyć cegłę na ścianie?

Cegła rozbiórkowa bez wątpienia jest niezwykle atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza. Z pewnością wie to niemal każdy. Mało kto ma jednak świadomość, jak właściwie obchodzić się z płytkami ceglanymi — jak je zamontować, jaką fugę wybrać czy kiedy najlepiej je zaimpregnować. Wszystkie te informacje wraz z praktycznymi wskazówkami zawarliśmy w naszym wpisie. Już po pięciu, szczegółowo rozpisanych krokach, będziesz w stanie samodzielnie położyć cegłę na ścianie.

  1. Przygotowanie do pracy — czyszczenie i gruntowanie ścian

Pierwszą czynnością jeszcze przed rozpoczęciem montażu jest dokładne wyczyszczenie ścian, na których mają znaleźć się płytki. Należy pozbyć się tapet, a ściany pokryte farbą olejną zmatowić (można do tego użyć na przykład grubego papieru ściernego). Ma to na celu wzmocnić i wydłużyć efekty naszej późniejszej pracy. Oczyszczoną ścianę powinno się zagruntować, dobierając właściwy preparat do jej struktury (np. cementowo-wapienny lub gipsowy tynk poleca się gruntować preparatem do podłoży chłonnych).

  1. Projektowanie — szkicowanie i obliczanie cegieł

montaż płytek z cegły

Ołówek w dłoń i do dzieła! Sprawdź, jakie wymiary mają cegły, które chcesz umieścić na swojej ścianie. Jeśli ich rozmiar jest różny, wówczas uśrednij go. Sięgnij po poziomicę i odmierz poziome linie na ścianie, uwzględniając wysokość cegły (cegła lico ma z reguły 6,5 cm wysokości, choć sprzedawane są też wersje 6, 7 i 8 cm) oraz fugi (np. 1 cm — w zależności od własnych preferencji). Pamiętaj, że cegła przy suficie nie posiada górnej fugi, natomiast ta przy podłodze, nie ma dolnej. Dobrze wykonany pomiar pozwoli Ci mniej więcej obliczyć ilość płytek, których potrzebujesz, a szkic umożliwi łatwiejszy montaż. Warto zacząć pomiar od sufitu w dół (podobnie jest z samym montażem), aby ewentualne docinki znajdowały się na dole ściany.

  1. Montaż płytek ceglanych

W końcu przyszedł długo wyczekiwany czas na montaż płytek. Aby umieścić je na ścianie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni klej do cegły. Można go kupić w naszym sklepie. Należy przygotować zaprawę zgodnie ze wskazówkami producenta, a następnie gotowy klej nałożyć na płytkę (np. pacą zębatą). Warto przypomnieć, że cegłę zaczynamy umieszczać od górnego narożnika ściany. Płytkę z klejem naklejamy na ścianę, a następnie delikatnie nią poruszamy, żeby zaprawa równomiernie się rozłożyła. Oto pierwsza, prawidłowo umieszczona na ścianie cegła. Proces ten powtarza się, aż do ułożenia wszystkich płytek. Należy pamiętać o zachowaniu przerw między nimi na fugę — żeby ułatwić sobie to zadanie, można kupić specjalne kliny do cegieł.

  1. Fugowanie cegły oraz postarzanie fugi

Stara cegła rozbiórkowa może być fugowana zarówno na mokro, jak i półsucho. W przypadku pierwszej metody przydatny będzie rękaw do fugowania. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić ze zbyt rzadką konsystencją fugi, gdyż zwyczajnie spłynie ona po cegłach. Do fugowania na półsucho wystarczy zaopatrzyć się w fugownik, którym wypełnia się szczeliny. Fugę nakłada się najpierw poziomo, a dopiero później pionowo (żeby pionowe spoiny miały na czym się osadzać, a tym samym, by przyczepność była większa). Aby ściana ze starej cegły wyglądała jeszcze lepiej, poleca się postarzeć fugę. Przy tej umieszczanej na mokro, trzeba odczekać około 2-3 godziny, żeby wyschła. Po tym czasie można zacząć ją drapać np. miękką szczoteczką. W przypadku fugi półsuchej nie trzeba czekać tylu godzin. Należy pamiętać o wyczyszczeniu zabrudzonych fugą cegieł, zanim ta zastygnie.

  1. Impregnacja starej cegły rozbiórkowej

impregnat

Impregnacja jest niezbędna, żeby stara cegła z fugą zachowała swoją trwałość i odporność na zabrudzenia. Wykonuje się ją po całkowitym wyschnięciu ściany, czyli po mniej więcej dwóch tygodniach. Stosuje się do tego specjalny impregnat, który również można kupić w naszym sklepie. Należy odkurzyć ścianę, a następnie za pomocą pędzla lub opryskiwacza ogrodowego nałożyć preparat. Aby wzmocnić efekt, po 24 godzinach można nałożyć drugą warstwę.

Jak można zauważyć, montaż płytek ceglanych wcale nie jest niczym skomplikowanym. Dzięki możliwości zakupu zarówno cegły, jak i produktów montażowych prosto z naszego sklepu, każdy bezproblemowo poradzi sobie z remontem. Często pojawia się jednak wiele innych kłopotów związanych z docinaniem płytek, czyszczeniem cegieł czy montażem na gotowej ścianie różnych akcesoriów. Te i inne wątpliwości rozwiewamy we wpisie „FAQ — najczęściej zadawane pytania o cegłę rozbiórkową” — zachęcamy do przeczytania.

Shopping Cart