lico cegły

Cegła rozbiórkowa — do jakich wnętrz pasuje?

Ceglane wnętrza kojarzą się głównie ze starymi budynkami i przedwojennymi kamienicami jeszcze z XIX wieku. Co ciekawe, moda, podobnie jak historia, lubi zataczać koło. Tym samym do łask aranżerów i projektantów wnętrz wróciły ceglane dodatki, lecz w nieco odmienionym stylu. Dawniej cegłę stosowano do budowy domów, dlatego chcąc nie chcąc stanowiła ona również aranżację wnętrza — oczywiście, jeśli ścian w żaden sposób się nie wykończyło. Dzisiaj jest ona alternatywą dla tapet, farb czy paneli ściennych.

Czym właściwie jest cegła z rozbiórki?

cegła rozbiórkowa

Sama nazwa materiału może rodzić niezbyt dobre skojarzenia. Cegła rozbiórkowa brzmi bowiem jak odpad, który do niczego się nie nadaje. Bynajmniej. O ile faktycznie pochodzi ona z rozbiórki, o tyle jej zastosowanie jest przeolbrzymie. Tego typu element dekoracyjny pozyskiwany jest po wyburzeniach ścian starych domów, fabryk czy innych murów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dobrej jakości cegłę można też otrzymać z dawniej tworzonych kominów bądź palenisk. Właśnie dlatego każda z nich jest inna — jedne mogą posiadać smoliste przebarwienia, inne będą miały różne żłobienia.

Na rynku dostępne są różne materiały imitujące cegłę — tapety, panele drewniane czy różne okleiny. Dlaczego to właśnie ściana ze starej cegły rozbiórkowej będzie wyglądać najlepiej? Przede wszystkim ze względu na trwałość, naturalność i unikatowość. Każdy, kto choć raz brał udział przy wyburzeniach budynków ze starej cegły, ten wie, że jest to materiał nieporównywalny z tymi obecnie produkowanymi. Współcześnie tworzone cegły można tak naprawdę rozkruszyć w dłoniach, natomiast te rozbiórkowe nazywane są długowiecznymi.

Przez jakie procesy technologiczne przechodzą cegły rozbiórkowe?

Ustaliliśmy już, że cegła pochodzi z rozbiórki starych konstrukcji. Co jednak dzieje się z nią później? Osoby prywatne wyrzuciłyby taką cegłę na gruz, jednak przedsiębiorcy poszli o krok dalej i postanowili nie marnować tak cennego i trwałego surowca. Zbierają oni materiał, po czym go sortują — cegła dzielona jest ze względu na rodzaj i rozmiar.

Cegły, które zachowały się w całości lub posiadają drobne ubytki, trafiają do specjalnej oczyszczalni. Tam usuwa się z nich tynk, obmywa się je pod ciśnieniem i piaskuje. Nie wszystkie cegły zostają oczyszczone w całości — niektóre wciąż posiadają naturalne mankamenty, plamy lub ślady tynku. Ma to na celu podbić walory estetyczne materiału. Ostatnim etapem przygotowań jest cięcie cegły w celu uzyskania płytek o różnej grubości.

Z jakim stylem najlepiej współgrają płytki rozbiórkowe?

lico cegły w kuchni

Ciekawostką jest, że płytki z cegły rozbiórkowej można zastosować niemalże do każdego stylu — brzmi banalnie i dość standardowo, lecz to prawda. Cegłę można bowiem pozostawić w surowym stanie i wtedy idealnie wpasuje się do wnętrz w stylu industrialnym, w którym taki dodatek jest wręcz obowiązkowy. Świetnie dopełni także wnętrza rustykalne, kiedy przy jej pomocy ozdobi się jedną ze ścian, łuk drzwiowy lub kominek. Oczywiście podobnie jak dawniej, tak i współcześnie, płytki będą stanowiły dobry wybór na aranżację ścian klasycznych lub wnętrz zachowanych w historycznym klimacie.

Nie bez powodu wspomnieliśmy, że cegła wpasuje się do większości stylów. Nie trzeba jej przecież zachowywać w oryginalnej kolorystyce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby płytki pomalować i tym samym dopasować do bardziej współczesnych aranżacji. Coraz więcej osób wybiera je do nowoczesnych wnętrz — do takich idealnie nada się cegła dekoracyjna biała bądź szara. Zastosowanie tego materiału zależy wyłącznie od wyobraźni posiadacza. Można umieścić te stylowe płytki w kuchni, łazience czy salonie. Efekt będzie satysfakcjonujący.

Posiadając płytki z cegły rozbiórkowej, nie trzeba wcale się ograniczać do zdobienia przy jej pomocy ścian. Można elegancko, w ciekawy sposób wykonać murek barku, wyspę kuchenną, parapet czy nawet podłogę. Wychodząc poza wnętrze domu, rozwiązań jest jeszcze więcej — począwszy od podmurówki, idąc przez stylową nawierzchnię tarasu, a kończąc na grillu w ogrodzie. Warto zatem poszukać inspiracji i spróbować samemu zaaranżować swój dom przy pomocy tych materiałów.

Shopping Cart