wejście ozdobione betonem architektonicznym

Czy beton architektoniczny na zewnątrz to dobry pomysł?

Przyjęło się, że większą uwagę w kwestii aranżacji przykładamy do wnętrz pomieszczeń – wykorzystuje się w tym celu estetyczne dodatki, zawiesza inspirujące plakaty czy wyposaża przestrzeń w eleganckie meble. Jednak trzeba też pamiętać o wyglądzie zewnętrznym domu, co tyczy się zwłaszcza jego elewacji. Obecnie na rynku aranżacyjnym istnieją rozwiązania, które zdecydowanie pomagają w zaprojektowaniu ciekawie prezentujących się ścian również na zewnątrz budynku. Należy do nich m.in. gres, który jest dość znanym materiałem wykończeniowo-ozdobnym, jednak popularność zyskuje także beton architektoniczny. Dotychczas poruszaliśmy wątki z nim związane w ujęciu wykorzystania go we wnętrzach – dziś jednak przychodzimy z odpowiedzią na pytanie: czy sprawdzi się on jako dekoracyjny element na zewnątrz domu?

Jaką formę betonu wybrać na zewnątrz domu?

dom z betonową elewacją Zacznijmy od udzielenia prostej informacji zwrotnej – tak, beton architektoniczny może z powodzeniem być wykorzystany na elewacji domu! Mając wiedzę na temat rodzajów betonu (którą przedstawiliśmy w jednym z poprzednich wpisów), warto wiedzieć, że tylko jeden z nich będzie nadawał się do tego typu zastosowań. Mowa tutaj o betonie architektonicznym w płytach, np. 120 × 60 cm. Te odporne na działanie czynników zewnętrznych elementy będą nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. W końcu zapewnią dodatkową warstwę elewacyjną, która ochroni powierzchnię ścian. Co więcej, beton dekoracyjny w płytach cechuje się solidnością wykonania, dzięki czemu nie ulegnie on zniszczeniu, a odpowiednio przymocowany po prostu nie odpadnie z elewacji. To gwarancja udanej aranżacji zewnętrznej Twojego domu! O czym jednak należy pamiętać? Przede wszystkim o zaimpregnowaniu wierzchniej warstwy betonowych płyt. Warto w tym celu wykorzystać preparaty, które sprawiają, że m.in. do wnętrza betonu nie przedostaje się wilgoć (zwłaszcza podczas ulewnych deszczów czy śniegów). Profesjonalne impregnaty zapobiegają także pękaniu betonu podczas mroźnych dni w roku.

Kolejna garść zalet betonu architektonicznego

Dlaczego jeszcze wykorzystanie betonu architektonicznego na zewnątrz budynku to dobry pomysł? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że płyty mogą być naprawdę sporych rozmiarów (co poświadczają wymiary 120 x 60 cm), a do tego ważyć nawet do 40 kilogramów! Nie ma powodów do obaw o ewentualne nieutrzymanie się betonowych komponentów na ścianie domu, co może mieć miejsce w przypadku wykorzystania betonu np. na ścianach nośnych we wnętrzu. Betonowe płyty na elewacji zewnętrznej to wprost idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników nowoczesnych, industrialnych dodatków, która z pewnością wytrzyma przez długie lata bez żadnych uszkodzeń.

wejście z ozdobnym betonemIstotną, choć bardziej pod kątem estetyki, kwestią jest także dobór farby na elewację, która będzie dobrze komponować się z betonowymi płytami. Beton architektoniczny najlepiej prezentuje się jako akcent na jedną ze ścian bądź nawet w formie dwóch pasów umieszczonych po przeciwległych stronach drzwi, dlatego reszta ścian musi być kompozycyjnie dopasowana do wyglądu i surowości betonu. Najlepiej w tym przypadku postawić na klasyczne, wręcz minimalistyczne odcienie: ponadczasową biel lub szarość – zarówno tę w jasnych tonach, jak i nieco ciemniejszą. Aby dopełnić całość, można zdecydować się na dopasowanie czarnej dachówki oraz drzwi wejściowych. Wtedy dom będzie prezentował się niezwykle stylowo, a przede wszystkim spójnie, nawiązując do minimalizmu w pełnej krasie.

Podsumowując, betonowe płyty można wykorzystać na zewnątrz domu, ponieważ:

– są odporne na działanie czynników zewnętrznych,
– w montażu nie przeszkadza ich ciężar,
– będą stanowić industrialny akcent na elewacji domu.

Jak widać – beton architektoniczny to prawdziwa gratka aranżacyjna, którą można wykorzystać na wszelkie sposoby, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Ten wielofunkcyjny element zagwarantuje estetyczną prezencję oraz z pewnością sprawi, że Wasz dom wyróżni się na tle innych. Budowa wymarzonego, własnego kąta wciąż przed Tobą? Od teraz już wiesz, jak urozmaicić jego wygląd!