Biuro ze ścianą z płyty betonowej

Beton architektoniczny – czym jest i jak go wykorzystać?

Beton architektoniczny, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się zbyt surowy, by wykorzystać go we wnętrzach, potrafi odmienić wygląd całej przestrzeni i dodać jej ciekawego designu. O ile kiedyś był kojarzony z zimnym, nieciekawie prezentującym się wnętrzem, o tyle obecnie stanowi prawdziwy must have w wielu pomieszczeniach. Zacznijmy jednak od początku – a więc od przedstawienia czym właściwie jest tego rodzaju beton i w jakich formach występuje?

Czym jest beton architektoniczny?

beton architektonicznyTo nic innego jak forma dekoracji – jednak nie w postaci obrazów czy grafik, a raczej mieszaniny w różnych formach umieszczanej na powierzchni ściany. Wykorzystuje się go w aranżacjach wnętrz utrzymanych w klimacie loftowym i wszędzie tam, gdzie przeważa nowoczesny styl industrialny. Należy mieć świadomość, że różni się on od tradycyjnego, powszechnie znanego betonu przede wszystkim fakturą wykończenia – po wyschnięciu jest on zdecydowanie bardziej gładki, choć oczywiście występują na nim nierówności (to jedna z zalet, dzięki której beton architektoniczny wygląda surowo, a przy tym niezwykle stylowo). Beton wykorzystywany we wnętrzach wygląda też bardziej estetycznie niż ten przeznaczony do prac budowlanych. W jakich postaciach można go nabyć?

– beton architektoniczny w wiaderku – to jedna z najpopularniejszych form, w jakich występuje tego rodzaju element aranżacyjny. Inaczej zwany tynkiem ozdobnym beton wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, za których pomocą zostaje nałożony na ściany. Wadą tego typu rozwiązania jest przede wszystkim czasochłonność całego procesu – przez co zazwyczaj stosuje się go wyłącznie na fragmentach ścian. Ponadto warstwy betonu z wiaderka nie są tak grube i efektowne, jak w przypadku innych form;

– beton w rolce – materiał doskonale imitujący beton architektoniczny. To jedna z najłatwiejszych opcji, która jest doceniana przez osoby stawiające na szybkie rozwiązania aranżacyjne. Nie wymaga ona konieczności zatrudniania wyspecjalizowanych osób do położenia betonu na ścianie, dzięki czemu koszty całego procesu są znacznie niższe. Zaletą wykorzystania betonu w rolce jest także skrócony czas pracy – wystarczy użyć kleju i za jego pomocą przytwierdzić materiał do ściany bez potrzeby dźwigania ciężkich płyt i stosowania specjalistycznych narzędzi. Jednakże rolka jedynie przypomina beton z wyglądu – nie posiada charakterystycznej, surowej faktury, co może mieć wpływ na estetykę pomieszczenia;

płyty betonowe – beton architektoniczny w płytach to najlepsze i najbardziej efektowne rozwiązanie. Wysokiej jakości beton prezentuje się niezwykle estetycznie, nadając wnętrzu loftowy wygląd, a jego oryginalna struktura urozmaica całą powierzchnię. Płyty betonowe występują w różnych wielkościach, dlatego można je dopasować np. w zależności od wymiarów pomieszczenia – duże płyty sprawdzą się jako dekoracja na większą powierzchnię ściany, z kolei te mniejsze mogą posłużyć jako jeden ozdobny pas.

Montaż betonowych płyt

biuro ze ścianą z płyty betonowejBeton architektoniczny w płytach wymaga zastosowania odpowiednich komponentów, dzięki którym może być zamontowany na ścianie. Co najlepiej sprawdzi się do jego montażu? Do wyboru pozostają: kotwy, śruby bądź klej. Pierwsze rozwiązanie to najlepsza opcja w przypadku wielkoformatowych płyt betonowych, zapewniająca stabilność oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Druga metoda, na śruby, pozwala na równie mocne przytwierdzenie płyt do ścian, jednak wymaga ona wykorzystania specjalnej wiertarki do betonu oraz wpływa na estetykę (przewierty mogą być widoczne, jeśli na śrubach nie zastosuje się nakładek). Z kolei montaż na klej zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku większych płyt, ponieważ jest to spoiwo, które mogłoby nie udźwignąć ich ciężaru. Najważniejszym warunkiem, który musi zostać spełniony przed montażem płyt – niezależnie od wykorzystanego materiału – jest zaimpregnowanie betonu. Ma to na celu zwiększenie przyczepności płyt do ściany, a także aby beton nie nasiąkał wilgocią, a przez to nie pękał.

Rozwiązanie aranżacyjne w postaci betonu architektonicznego to jedna z najlepszych opcji do wykorzystania w nowoczesnych wnętrzach – nic więc dziwnego, że zyskał on taką popularność. Dzięki niemu każde pomieszczenie zyskuje na niepowtarzalnym wyglądzie.