łazienka

Beton architektoniczny w łazience – tak czy nie?

Choć beton architektoniczny w bloczkach bądź płytach jest elementem, który zazwyczaj wykorzystuje się w pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia czy biuro, można z powodzeniem zastosować go także w pozostałych częściach domu lub mieszkania. W końcu trendy aranżacyjne nie ograniczają się wyłącznie do wyżej wspomnianych przestrzeni – z tego powodu także łazienka, czyli pomieszczenie, z którego korzysta się przecież na co dzień, nie musi być wyłącznie funkcjonalna. Warto poświęcić jej nieco więcej uwagi – urządzić w taki sposób, aby była estetyczna i modna! Czy wspomniany wcześniej beton architektoniczny to dobry pomysł na aranżację przestrzeni łazienkowej?

Jak powstaje ta betonowa dekoracja?

płyta betonu architektonicznegoZanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, przypomnijmy czym tak naprawdę jest beton architektoniczny. To nic innego jak dobrze wszystkim znany surowiec budowlany używany w większości konstrukcji, jednak odpowiednio uformowany w wielkoformatowe płyty lub bloczki i poddany procesowi impregnacji. Cechuje się niejednolitą strukturą, surowym designem, a także wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia – zarysowania, pęknięcia czy odpryski. Beton architektoniczny powstaje z cementu hutniczego, który odpowiada za jego jasny kolor. Dodatkowo w mieszance stosuje się dodatkowe upłynniacze, a także substancje pomocnicze, które sprawiają, że beton (jeszcze w formie płynnej) staje się plastyczny oraz łatwy do formowania. Tego typu element aranżacyjny szczególnie bliski jest miłośnikom industrialnych i loftowych wnętrz.

Beton w łazience… czy to dobre rozwiązanie?

A zatem – czy beton architektoniczny będzie odpowiedni do tak wilgotnego pomieszczenia, jakim jest łazienka? Odpowiadamy, że… tak! Wszystko dzięki jego wyjątkowym cechom, a konkretniej właściwościom higroskopijnym. Beton sam w sobie jest wodoszczelny, czyli posiada zdolność do przeciwstawiania się wodzie będącej pod ciśnieniem, a także parze wodnej. Wszystko to dzięki jego porowatej strukturze. Odpowiednio przymocowany beton architektoniczny do ściany w łazience nie osunie się z niej, a także nie odpadnie – w tym celu najlepiej wykorzystać sposób mocowania na kotwy. Montaż betonu za pomocą kleju może okazać się nieskuteczny, zwłaszcza jeśli użyje się nieodpowiedniego do panujących w tym pomieszczeniu warunków spoiwa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać beton architektoniczny nie tylko na ścianach, ale także na posadzce łazienkowej, np. jako podstawę brodzika typu walk-in. Wystarczy w płycie wykonać otwór i zamontować w nim odpływ liniowy, by móc cieszyć się funkcjonalną kabiną, której design współgra z całym pomieszczeniem.

łazienka Niewątpliwą zaletą betonu architektonicznego w łazience jest łatwość w dopasowaniu do niego dekoracji, zwłaszcza jeśli pomieszczenie będzie utrzymane w stylu minimalistycznym bądź loftowym. Wtedy tego typu dekoracja idealnie połączy się z:
  • czarnymi, białymi lub złotymi dodatkami – beton architektoniczny świetnie komponuje się z armaturą łazienkową: ciemnymi bateriami umywalkowymi czy prysznicowymi, zwłaszcza w matowej wersji, a także z klasyczną bielą czy nieco bardziej wyróżniającymi się elementami (np. ze standardowym złotem bądź jego odmianą typu rose gold);
  • drewnem – można wykorzystać go jako oprawę lustra, wykonać z niego fronty szafek pod umywalkę bądź wolnostojących słupków, a także postawić na drewniane dodatki, takie jak kubki na szczoteczki bądź dozowniki na mydło;
  • jasną bądź ciemną glazurą – w końcu beton może występować jedynie jako element dekoracyjny na jednej ze ścian bądź w formie pasów. Łatwo wtedy dopasować odpowiednie płytki, np. klasyczne białe bądź ciemniejsze, imitujące wygląd betonu, a więc pasujące do całkowitego wystroju.

Łazienka to przestrzeń, której nie zawsze poświęca się wystarczająco uwagi w zakresie wystroju, a przecież nie powinno się o niej zapominać. Mamy nadzieję, że nasza propozycja wykorzystania w niej betonu architektonicznego oraz inspiracje na dodatki do niego pasujące przypadną Wam do gustu i wykorzystacie te pomysły podczas aranżowania swojej własnej łazienki!

 

Shopping Cart