beton

Jak urządzić domowe home office? 

Wszystkim dobrze znana sytuacja sprzed dwóch lat spowodowała, że praca zdalna zyskała na znaczeniu i popularności. O ile wcześniej wykonywanie zawodowych obowiązków z zacisza domowego kojarzyło się z czymś wręcz nonsensownym, tak w obecnych czasach nikogo już nie dziwi możliwość pracy w trybie zdalnym. Jednak aby móc pracować w ten sposób, należy odpowiednio zaaranżować w tym celu przestrzeń. Nie wystarczy jedynie kupno biurka czy fotela, aby można było mówić o skończonym wnętrzu przeznaczonym do pracy. Pod uwagę należy wziąć o wiele więcej czynników, takich jak kolorystyka czy rozmieszczenie dekoracji.

Kolorystyka i rozwiązania aranżacyjne

laptop Ważnym aspektem w trakcie urządzania strefy przeznaczonej do pracy jest samo miejsce. Najlepiej, gdyby do tego celu przeznaczony został osobny pokój zapewniający odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków biurowych: a więc był wystarczająco nasłoneczniony, przestronny oraz funkcjonalny. Jednak tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na przeznaczenie dodatkowego pomieszczenia na własne biuro. Z tego powodu warto wiedzieć, co można zrobić, aby również w niewielkich mieszkaniach zaaranżować strefę home office. Dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie miejsca w pokoju w bliskiej odległości od okna, ponieważ zapewni to dostęp do naturalnego światła. Jednocześnie nie można zapominać o wolnej przestrzeni wokół biurka, aby można było swobodnie poruszać się i manewrować, korzystając z krzesła obrotowego na kółkach. Aby jeszcze bardziej podkreślić, że strefa przeznaczona do pracy to nie tylko biurko, na którym stoi komputer, warto w tym miejscu zastosować inny kolor farb na ścianach bądź skorzystać z gotowego rozwiązania w postaci betonu architektonicznego w płytach. Za pomocą kilku płyt przytwierdzonych do ścian strefa do pracy będzie wyróżniała się na tle całego pokoju. Neutralny kolor betonowych płyt wpłynie także pozytywnie na skupienie pracującej osoby – zbyt krzykliwe barwy mogłyby rozpraszać i powodować dekoncentrację, a tego każda osoba pracująca w trybie home office powinna się wystrzegać. Będąc w temacie kolorystyki, warto wziąć pod uwagę całą przestrzeń – w tym celu dobrze jest postawić na pasujące do szarości betonu biurko, np. z czarnym bądź białym blatem. Monochromatyczny look będzie prezentował się niezwykle estetycznie, a przecież w dobrze wyglądającym miejscu znacznie lepiej się pracuje. Jednak nie oznacza to, że należy całkowicie zamknąć się na inne kolory! Ciekawym rozwiązaniem będzie przemycenie akcentu kolorystycznego w postaci krzesła w kontrastowym kolorze. Na topie pozostaje musztardowa żółć czy też butelkowa zieleń. Tak zaaranżowane miejsce do pracy to także oznaka profesjonalizmu, a to niezwykle istotne, kiedy wnętrze pomieszczenia będzie widoczne w trakcie wideokonferencji z kontrahentami bądź członkami zespołu. Nikt przecież nie chce pokazywać swojej prywatnej przestrzeni podczas służbowych rozmów!

Nie zapomnij o akcesoriach!

biuro domowe Urządzając home office nie można zapominać także o dodatkach, które sprawiają, że przestrzeń ta zyskuje miano idealnego miejsca do pracy. W tym celu warto wykorzystać motywacyjne plakaty lub mini poradniki, które zostaną umieszczone na biurku bądź na ścianie. Spoglądanie na tego typu dodatki z pewnością wpłynie na jeszcze lepszą pracę oraz uwolni kreatywność, a jest ona niezwykle pożądana, kiedy jesteśmy zdani sami na siebie. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie roślinności, która będzie stanowiła dodatkowe źródło natlenienia. Produkowany przez zielone rośliny tlen przełoży się na oczyszczenie powietrza, co będzie skutkowało jego dopływem do naszego ośrodka mózgowego. A przecież wydajniejszy umysł = lepsza praca. Warto także nieco uprzytulnić miejsce do pracy, stawiając na biurku np. designerską świecę czy loftową lampę, zapewniającą dodatkowe źródło oświetlenia po zmroku.

Praca zdalna, choć ma swoje wady, to jednak może być niezwykle wygodna, a jeśli zadbamy o odpowiedni wystrój wnętrza – stanie się jeszcze przyjemniejsza. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy pracują w takim trybie, a wciąż nie mają do tego wyznaczonej, osobnej strefy, skorzystają z naszych porad i zaaranżują swoje własne home office.