Wszystkim dobrze znana sytuacja sprzed dwóch lat spowodowała, że praca zdalna zyskała na znaczeniu i popularności. O ile wcześniej wykonywanie zawodowych obowiązków z zacisza domowego kojarzyło się z czymś wręcz nonsensownym, tak w obecnych czasach nikogo już nie dziwi możliwość pracy w trybie zdalnym. Jednak aby móc pracować w ten sposób, należy odpowiednio zaaranżować w tym celu przestrzeń. Nie wystarczy jedynie kupno biurka czy fotela, aby można było mówić o skończonym wnętrzu przeznaczonym do pracy. Pod uwagę należy wziąć o wiele więcej czynników, takich jak kolorystyka czy rozmieszczenie dekoracji.
Kolorystyka i rozwiązania aranżacyjne
Ważnym aspektem w trakcie urządzania strefy przeznaczonej do pracy jest samo miejsce. Najlepiej, gdyby do tego celu przeznaczony został osobny pokój zapewniający odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków biurowych: a więc był wystarczająco nasłoneczniony, przestronny oraz funkcjonalny. Jednak tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na przeznaczenie dodatkowego pomieszczenia na własne biuro. Z tego powodu warto wiedzieć, co można zrobić, aby również w niewielkich mieszkaniach zaaranżować strefę home office. Dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie miejsca w pokoju w bliskiej odległości od okna, ponieważ zapewni to dostęp do naturalnego światła. Jednocześnie nie można zapominać o wolnej przestrzeni wokół biurka, aby można było swobodnie poruszać się i manewrować, korzystając z krzesła obrotowego na kółkach.
Aby jeszcze bardziej podkreślić, że strefa przeznaczona do pracy to nie tylko biurko, na którym stoi komputer, warto w tym miejscu zastosować inny kolor farb na ścianach bądź skorzystać z gotowego rozwiązania w postaci betonu architektonicznego w płytach. Za pomocą kilku płyt przytwierdzonych do ścian strefa do pracy będzie wyróżniała się na tle całego pokoju. Neutralny kolor betonowych płyt wpłynie także pozytywnie na skupienie pracującej osoby – zbyt krzykliwe barwy mogłyby rozpraszać i powodować dekoncentrację, a tego każda osoba pracująca w trybie home office powinna się wystrzegać. Będąc w temacie kolorystyki, warto wziąć pod uwagę całą przestrzeń – w tym celu dobrze jest postawić na pasujące do szarości betonu biurko, np. z czarnym bądź białym blatem. Monochromatyczny look będzie prezentował się niezwykle estetycznie, a przecież w dobrze wyglądającym miejscu znacznie lepiej się pracuje. Jednak nie oznacza to, że należy całkowicie zamknąć się na inne kolory! Ciekawym rozwiązaniem będzie przemycenie akcentu kolorystycznego w postaci krzesła w kontrastowym kolorze. Na topie pozostaje musztardowa żółć czy też butelkowa zieleń. Tak zaaranżowane miejsce do pracy to także oznaka profesjonalizmu, a to niezwykle istotne, kiedy wnętrze pomieszczenia będzie widoczne w trakcie wideokonferencji z kontrahentami bądź członkami zespołu. Nikt przecież nie chce pokazywać swojej prywatnej przestrzeni podczas służbowych rozmów!
Nie zapomnij o akcesoriach!
Praca zdalna, choć ma swoje wady, to jednak może być niezwykle wygodna, a jeśli zadbamy o odpowiedni wystrój wnętrza – stanie się jeszcze przyjemniejsza. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy pracują w takim trybie, a wciąż nie mają do tego wyznaczonej, osobnej strefy, skorzystają z naszych porad i zaaranżują swoje własne home office.