Świat aranżacji wnętrz – choć nie tylko – to źródło niezwykłych inspiracji, zwłaszcza tych, które są 2 w 1, a więc mogą służyć zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi. Do takich rozwiązań należy beton architektoniczny, zwłaszcza ten w wielkoformatowych płytach. Przedstawiliśmy już Wam garść pomysłów na wykorzystanie go we wnętrzach, m.in. w łazienkach czy home office, jednak czy wiedzieliście, że można z powodzeniem stworzyć z niego także inne, ciekawe konstrukcje na zewnątrz domu? Dziś przedstawimy jedną z nich – betonową ścieżkę z płyt. Jak ją wykonać, aby długo nam służyła?
Trwałość płyt betonowych
Etapy powstawania ścieżki z betonowych płyt
Krok 2) Wyrównanie terenu i przygotowanie podłoża
Następnym etapem jest przygotowanie powierzchni, na której ma znaleźć się ścieżka. Możemy zdecydować się na różne rodzaje podłoża: trawę, drobne kamienie, żwir bądź piasek. Warto jednak mieć świadomość zalet i wad każdego rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się zrobić ścieżkę na terenie porośniętym trawą, trzeba brać pod uwagę jej wzrost, a tym samym konieczność koszenia w miejscach trudno dostępnych – między płytami betonu. Z kolei drobne kamienie mogą być wyczuwalne pod płytami i nieznacznie je przesuwać pod wpływem nacisku osób. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc położenie betonu architektonicznego w płytach na wyrównanej i ubitej ziemi – mamy wtedy pewność, że zawsze pozostaną one na swoim miejscu. Dobrym sposobem będzie ewentualnie wysypanie na jej wierzchnią warstwę kory, a następnie na niej ułożenie płyt. Zwiększy to estetykę całej ścieżki.
Krok 3) Układanie płyt
Etap, w którym rządzi wyłącznie wyobraźnia – płyty mogą być ułożone prostopadle do siebie lub też równolegle, tworzyć jedną ścieżkę bądź przeciwnie, dwie o tej samej szerokości i długości. To niesamowita zaleta betonu architektonicznego w tej formie, bowiem ścieżka z niego wykonana może wyglądać inaczej w każdej przestrzeni. Przekłada się to na wyjątkowość tego tworzywa. Istotna jest także przestrzeń między płytami – możemy zostawić między nimi 2-3 centymetry odstępu, aby wydłużyć ścieżkę, a jednocześnie by nadać jej estetyczny wygląd. Wtedy dodatkowo wyeksponowane będzie podłoże, które może kontrastować z kolorem betonu. Jeśli pod płytami znajdzie się kora, jej odcień świetnie połączy się z szarością betonu. W końcu zestawienie drewna i surowego tworzywa wygląda znakomicie.
Ścieżka z betonu architektonicznego to strzał w dziesiątkę dla osób, które kochają nowatorskie rozwiązania. Z pewnością przyozdobi każdą przydomową przestrzeń, a jednocześnie pozwoli na swobodne przejście z jednego miejsca do drugiego bez zabrudzeń od błota czy bez niszczenia trawnika. Jak widać, płyty nadają się nie tylko do wykorzystania we wnętrzach! Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do stworzenia ścieżki z tego tworzywa także na Waszej posesji.