cegła ulożona wiązaniem wózkowym

W jaki sposób układać cegłę?

Cegła rozbiórkowa to atrakcyjny wizualnie element urozmaicający wygląd wnętrza i nadający mu oryginalny charakter – wiemy to nie od dziś! Jednak żeby można było podziwiać ją w swojej domowej przestrzeni, najpierw musi być ona odpowiednio położona. Jakiś czas temu przyglądaliśmy się podstawowym zagadnieniom związanym z montażem ceglanych płytek na ścianie. Skupiliśmy się wtedy na 5 krokach, które są niezbędne w procesie aranżowania wnętrza właśnie za pomocą cegły. Dziś z kolei chcemy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób układać starą cegłę z rozbiórki, aby wyglądała ona efektownie i przede wszystkim naturalnie. Zaczynamy!

Styl układania cegieł – od niego zależy efekt

ułożenie cegieł wiązaniem krzyżykowym To, w jaki sposób zostanie ułożona cegła, leży po stronie domowników i ich wizji. Jednak istnieją pewne aspekty, które mogą okazać się pomocne w trakcie jej montażu. To m.in. styl budowania wszelkiego rodzaju konstrukcji z cegieł, a więc budynków, których podstawę stanowi właśnie ten surowiec. Od tego, na jakiej zasadzie cegły zostaną ze sobą połączone, będzie zależał efekt fasady budynku – i tak samo sytuacja ma się w przypadku rozbiórkowych płytek montowanych we wnętrzach pomieszczeń. Jakie są więc popularne sposoby ich układania? Na podstawie konstrukcji budowlanych mogą być to:
  • wiązania wózkowe – najprostszy i najłatwiejszy sposób montażu płytek. Układa się je naprzemiennie, przesuwając je o 1/2 lub 1/4 długości. W ten sposób uzyskuje się naturalny efekt, w którym to cegły nie są ułożone jedna pod drugą w linii prostej. Metoda ta nie wymaga przycinania cegieł, jeśli będą one dopasowane idealnie do długości ściany;
  • wiązania krzyżykowe – ułożenie płytek przypomina krzyż, stąd też taka nazwa. Aby mieć ceglaną ścianę w stylu wiązań krzyżykowych, należy układać płytki w kolejności krótsza, dłuższa, krótsza, tworząc tym samym wzór krzyża. Warto zaznaczyć, że ów motyw jedynie powtarza się co jakiś czas na ścianie, a nie tworzy całej aranżacji. Ważne jest także zachowanie przy tym przesunięcia cegiełki o 1/2 długości. Układ ten, w przeciwieństwie do poprzedniego, oparty jest na dwóch różnych wielkościach płytek, dlatego wcześniej należy określić niezbędną ilość cegiełek dłuższych i tych przyciętych;
  • wiązania wielorzędowe – polegające na ułożeniu jednego rzędu cegieł w całości, a następnie tych z krótszych kawałków. Kolejne 5 rzędów to ponownie płytki w całości, a rząd 6 to ich fragmenty. To ciekawa aranżacja, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nieregularna, jednak wprawne oko dostrzeże konsekwencję układu.

O czym jeszcze pamiętać?

Niezależnie od tego, na jaki układ się zdecydujemy, zasada jest jedna – każda płytka będzie mocowana do ściany poziomo. Daje to efekt naturalnych cegłówek tworzących konstrukcje budowlane. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się estetyczną aranżacją. Podczas układania płytek z cegły rozbiórkowej należy wziąć pod uwagę ich nierówne wymiary, bowiem nie są to produkty wychodzące „spod linijki”. Z tego powodu, jeśli chcemy mieć pewność, że zamierzona aranżacja będzie odpowiadać układowi w konkretnym stylu, najpierw należy stworzyć plan montażu płytek. Możemy rozłożyć je na podłodze dokładnie w takiej konfiguracji, jaka ma znaleźć się na ścianie, a następnie ocenić, które elementy są jednakowych rozmiarów, które będziemy musieli z kolei przyciąć, a które całkowicie odrzucić. Może bowiem zdarzyć się, że uszczerbienia bądź inne defekty w strukturze płytek uniemożliwiają ich wykorzystanie. Z tego powodu – dla pewności – warto każdą płytkę dokładnie zmierzyć i pogrupować. Niezwykle ważne jest także pozostawienie miejsca na fugę, ponieważ płytek nie można kłaść bezpośrednio obok siebie. Dlaczego? Proces, jakim jest fugowanie, zabezpiecza płytki przed pękaniem oraz przemieszczaniem się. Ponadto dzięki fugom w szczelinach nie gromadzą się trudne do usunięcia zabrudzenia, które mogłyby negatywnie wpływać na estetykę pomieszczenia.

cegła na ścianie przy kuchni ułożona metodą wiązania wózkowego Płytki z cegły rozbiórkowej dają szerokie pole do popisu – dzięki temu aranżacje mogą różnić się między sobą na wiele sposobów, a co za tym idzie, w każdym pomieszczeniu wyglądać zupełnie inaczej. Przedstawione style to wciąż nie wszystkie sposoby na montaż cegieł. A może jesteście kreatorami swojej przestrzeni od A do Z i zechcecie stworzyć wyjątkową aranżację wychodzącą poza dostępne szablony? W końcu podczas urządzania domu czy mieszkania wyobraźnia nie ma granic!