sypialnia z betonową ścianą

Beton architektoniczny a przytulne wnętrze

Kiedy decydujemy się na wprowadzenie stylu industrialnego do swoich pomieszczeń, bywa tak, że cała przestrzeń prezentuje się chłodno, surowo i – pomimo że jest wysoce estetyczna – to brakuje jej przytulności. Designerskie rozwiązania aranżacyjne, o ile cieszą oko i sprawiają, że wnętrze ma oryginalny charakter, o tyle nie wprowadzają przytulnego klimatu. Na szczęście cały wygląd przestrzeni można odmienić za pomocą kilku dodatków.

Światło ma znaczenie

salon ze ścianą z betonuBeton architektoniczny na ścianach przeszkodą w osiągnięciu przytulności? Wcale nie! Zacznijmy od najprostszych opcji – a więc od oświetlenia. Jeśli nasz salon lub sypialnia są urządzone w stylu loftowym, warto postawić na lampy z żarówkami o ciepłej barwie światła. Oprócz standardowych lamp stojących lub wiszących można wykorzystać tzw. cotton balls – efektowne lampki niewielkich rozmiarów, których żarówki ukryte są w, jak sama nazwa wskazuje, bawełnianych kulach. Cotton balls można zawiesić np. na ramie lustra lub rozłożyć luźno na komodzie bądź na loftowej konsoli wykonanej z metalu i drewna. Tego rodzaju dekoracja działa zazwyczaj na baterie, dzięki czemu można wykorzystać ją tak naprawdę w każdym miejscu bez obaw o niezbędne źródło prądu. Ciepłe światło będzie pięknie podkreślało urok dekoracji w neutralnym kolorze, a więc efektowność betonu architektonicznego. Kontrast, jaki zostanie wytworzony między ciepłą barwą żarówek cotton ballsów a szarym, surowym kolorem betonu, sprawi, że przestrzeń będzie jednocześnie industrialna, ale także przytulna. Podobny efekt można uzyskać wykorzystując różnego rodzaju świece – te w ozdobnym szkle będą prezentować się niezwykle ciekawie m.in. na stoliku kawowym, a ich delikatne światło wprowadzi subtelny nastrój.

Wykorzystaj koce i poduszki

W jaki jeszcze sposób przemienić wnętrze z surowym betonem w całkiem przytulne gniazdko? Z powodzeniem można zastosować różnorodne koce – nie tylko jako element ogrzewający w trakcie chłodniejszych dni, ale nawet jako narzuta np. na kanapę. Nonszalancko przewieszony koc wykonany z delikatnego i przyjemnego materiału sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Na rynku aranżacyjnym tego typu dodatków jest wprost ogrom – szczególnie warto zwrócić uwagę na te welurowe czy szenilowe – to tkaniny, które są niezwykle miłe i miękkie w dotyku. Oprócz koców można wykorzystać także poduszki z poszewkami wykonanymi z takich samych materiałów. Szczególnie dobrze będą prezentować się poduszki w różnych wielkościach czy kształtach – a im więcej, tym lepiej. Tego typu komfortowe dodatki „zmiękczą” wystrój pokoju, zwłaszcza tego, w którym zastosowano beton architektoniczny w wielkoformatowych płytach.

Natura kluczem do sukcesu

sypialnia z betonową ścianąA może wprowadzić odrobinę natury do chłodnego, surowego wnętrza? Świetną propozycją są wszelkie zielone rośliny, zwłaszcza te w dużych rozmiarach – np. monstera czy chrysalidocarpus (gatunek palmy z rzędu arekowców). Rośliny sprawią, że wnętrze zyska na świeżości oraz lepszej prezencji. Dodatkowym atutem posiadania roślin w industrialnej przestrzeni jest możliwość wykorzystywania ozdobnych doniczek, które swoim wyglądem będą wpisywały się w styl panujący w pomieszczeniu. Nie jesteś fanem roślinności w pomieszczeniu? Natura to nie tylko kwiaty, to także dodatki wytworzone z surowców występujących dookoła nas, a z betonem we wszelkim wydaniu idealnie współgra drewno. Różnego rodzaju dekoracje posiadające drewniane elementy, np. ramki na zdjęcia lub plakaty, a także świeczniki będą pięknie komponować się z surowym betonem w postaci płyt na ścianach. Co ciekawe, najlepszy rozwiązaniem będzie drewno w ciemniejszym odcieniu, np. brunatnym lub hebanowym.

Postaw na kolory

Ostatnią, jednak równie istotną kwestią, jest kolorystyka. O ile meble mogą być dopasowane swoją barwą do szarości betonu, o tyle dodatki lepiej, gdyby zdecydowanie odbiegały od neutralnej palety barw. Z tego powodu w przestrzeni lofotwej świetnie sprawdzą się wszelkie odcienie żółci, butelkowa zieleń czy wyrazista czerwień – tego typu odcienie będą pełniły funkcję akcentu kolorystycznego, co również będzie miało wpływ na uzyskanie przytulnego wyglądu całej przestrzeni. W końcu im więcej koloru, tym lepiej.

Jak widać, przytulność i beton nie muszą się wykluczać – wystarczy wykorzystać kilka detali, które mogą całkowicie odmienić wygląd naszego industrialnego salonu bądź sypialni. Z przedstawionymi przez nas wskazówkami beton architektoniczny nie będzie tak straszny i surowy, na jaki wygląda.