salon ze ścianą z betonu

Pielęgnacja płyt betonowych – jak ją przeprowadzać?

Styl loftowy to wciąż jeden z najpopularniejszych trendów, jaki utrzymuje się w przemyśle budowlanym i aranżacyjnym. Nic dziwnego, że miłośnicy industrialnych wnętrz wciąż stawiają na rozwiązania, które wpisują się w te klimaty – do jednych z nich należy beton architektoniczny. W poprzednich wpisach poruszaliśmy tematy związane z jego montażem, a także pokrótce omówiliśmy wnętrza, do jakich pasuje tego typu element dekoracyjny. Dziś z kolei przedstawimy porady dotyczące pielęgnacji płyt betonowych. Zapraszamy do lektury!

Pielęgnacja betonu to podstawa!

salon ze ścianą z betonuKiedy jesteśmy już posiadaczami betonu architektonicznego, zwłaszcza tego w formie wielkoformatowych płyt we wnętrzu pomieszczenia, musimy wiedzieć, jak odpowiednio dbać o jego powierzchnię. W końcu zamontowanie to jedno, ale prawidłowa pielęgnacja, która pozwala zachować płyty w nienaruszonym stanie – to drugie. Nie ma nic gorszego niż zaniedbane wnętrze i choćby składało się ono wyłącznie z najnowszych rozwiązań aranżacyjnych, to wszelkie zanieczyszczenia widoczne na powierzchni sprzętu, ścian czy podłogi będą niekorzystnie wpływać na prezencję całej przestrzeni. W przypadku betonu architektonicznego kluczową rolę odgrywa jego nieregularna struktura – wszelkie zagłębienia, nawet jeśli są one drobne, stają się idealnym siedliskiem dla kurzu i bakterii. Zaniedbana powierzchnia betonu z czasem może się trwale przebarwiać, a wtedy usunięcie plam i zniwelowanie uszkodzeń będzie całkowicie niemożliwe. Istotną sprawą jest więc pielęgnacja betonu. W jaki sposób i przede wszystkim, za pomocą jakich środków go czyścić?
Unikaj środków chemicznych – zwłaszcza tych, które posiadają silnie żrące składniki aktywne. Tego rodzaju substancje mogą na stałe przeniknąć do wnętrza płyt, powodując niemożliwe do usunięcia plamy lub zacieki. Co więcej, mogą także odbarwić wierzchnią warstwę płyty, przez co jej kolor będzie znacząco odbiegał od swojej pierwotnej barwy; Woda + mydło – najprostszy i najbardziej efektywny sposób na wyczyszczenie powierzchni betonu architektonicznego. Płyty betonowe pielęgnowane za pomocą spienionego mydła nie będą narażone na uszkodzenia, a co więcej, zostaną dokładnie oczyszczone z osadzonego na nich kurzu. Czasami mniej znaczy więcej – tak też jest w tym przypadku; Impregnacja – proces ten zdecydowanie przedłuży żywotność płyt betonowych, a także zapobiegnie gromadzeniu się zabrudzeń w takich ilościach, jakie znajdują się na płytach, które nie zostały zaimpregnowane. Do zabezpieczania płyt służy specjalny lakier akrylowy o delikatnie satynowym wykończeniu. Lakier ten chroni beton przed degradacją chemiczną i przedłuża jego trwałość.

Jakie produkty do impregnacji wybrać?

Impregnant do betonuImpregnowanie betonu, a więc jedno z najlepszych rozwiązań zabezpieczających jego powierzchnię, to proces, któremu warto poświęcić jeszcze chwilę uwagi – przede wszystkim ze względu na to, iż na rynku istnieją produkty impregnujące o różnych właściwościach. Wyróżnić można impregnaty:

  • penetrujące do betonu,
  • powłokowe.

Pierwsze z nich – jak sama nazwa wskazuje – wnikają w głąb struktury płyty, sprawiając tym samym, że jest ona mniej narażona na gromadzenie zanieczyszczeń. Dzięki tego rodzaju impregnatom płyty są odporne również na wsiąkanie wody, co sprawia, że stają się hydrofobowe. Ta cecha pozwala na jeszcze szybszy proces pielęgnacji, zwłaszcza pod kątem suszenia. Kurz, który zdążył osadzić się na powierzchni płyt, można w łatwy sposób zetrzeć za pomocą mokrej ściereczki, a jednocześnie płyta nie zmieni swojego koloru pod wpływem wody. Z kolei impregnat powłokowy pozwoli na stworzenie niewidocznej warstwy na betonie – przyczyni się więc głównie do jego ochrony.

Beton architektoniczny w formie płyt to efektowne rozwiązanie aranżacyjne, jednak wymagające od właścicieli domu lub mieszkania odpowiedniej pielęgnacji. Tylko właściwe użytkowanie pozwoli na przedłużenie trwałości dekoracji. W końcu pięknie prezentująca się przestrzeń to wizytówka świadcząca o właścicielu – z tego powodu warto dbać o poszczególne elementy.