Jak powstaje ta betonowa dekoracja?
Beton w łazience… czy to dobre rozwiązanie?
A zatem – czy beton architektoniczny będzie odpowiedni do tak wilgotnego pomieszczenia, jakim jest łazienka? Odpowiadamy, że… tak! Wszystko dzięki jego wyjątkowym cechom, a konkretniej właściwościom higroskopijnym. Beton sam w sobie jest wodoszczelny, czyli posiada zdolność do przeciwstawiania się wodzie będącej pod ciśnieniem, a także parze wodnej. Wszystko to dzięki jego porowatej strukturze. Odpowiednio przymocowany beton architektoniczny do ściany w łazience nie osunie się z niej, a także nie odpadnie – w tym celu najlepiej wykorzystać sposób mocowania na kotwy. Montaż betonu za pomocą kleju może okazać się nieskuteczny, zwłaszcza jeśli użyje się nieodpowiedniego do panujących w tym pomieszczeniu warunków spoiwa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać beton architektoniczny nie tylko na ścianach, ale także na posadzce łazienkowej, np. jako podstawę brodzika typu walk-in. Wystarczy w płycie wykonać otwór i zamontować w nim odpływ liniowy, by móc cieszyć się funkcjonalną kabiną, której design współgra z całym pomieszczeniem.
- czarnymi, białymi lub złotymi dodatkami – beton architektoniczny świetnie komponuje się z armaturą łazienkową: ciemnymi bateriami umywalkowymi czy prysznicowymi, zwłaszcza w matowej wersji, a także z klasyczną bielą czy nieco bardziej wyróżniającymi się elementami (np. ze standardowym złotem bądź jego odmianą typu rose gold);
- drewnem – można wykorzystać go jako oprawę lustra, wykonać z niego fronty szafek pod umywalkę bądź wolnostojących słupków, a także postawić na drewniane dodatki, takie jak kubki na szczoteczki bądź dozowniki na mydło;
- jasną bądź ciemną glazurą – w końcu beton może występować jedynie jako element dekoracyjny na jednej ze ścian bądź w formie pasów. Łatwo wtedy dopasować odpowiednie płytki, np. klasyczne białe bądź ciemniejsze, imitujące wygląd betonu, a więc pasujące do całkowitego wystroju.
Łazienka to przestrzeń, której nie zawsze poświęca się wystarczająco uwagi w zakresie wystroju, a przecież nie powinno się o niej zapominać. Mamy nadzieję, że nasza propozycja wykorzystania w niej betonu architektonicznego oraz inspiracje na dodatki do niego pasujące przypadną Wam do gustu i wykorzystacie te pomysły podczas aranżowania swojej własnej łazienki!