wnętrze w stylu industrialnym

Cegła cięta – podstawa w stylu industrialnym

Styl industrialny zyskuje coraz większą popularność. Trend ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 50. ubiegłego wieku ludność zaczęła zasiedlać opustoszałe, upadłe fabryki i przekształcać je w obiekty mieszkalne. Aranżacje tego typu można obecnie spotkać zarówno w odrestaurowanych kamienicach, nowoczesnych mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Styl inspirowany jest starymi fabrykami, opuszczonymi obiektami produkcyjnymi oraz przemysłowymi, dlatego charakteryzują je duże, otwarte przestrzenie, surowe wykończenie, dodatki w unikalnym stylu oraz – co niezwykle istotne dla mieszkańców – wysoka funkcjonalność. Choć charakteryzujący się głównie surowym, zimnym wykończeniem, styl industrialny posiada wiele odsłon, dzięki czemu aranżacje mogą nabrać bardziej ciepłego, przytulnego klimatu.

Styl industrialny, czyli jaki?

wnętrze w stylu industrialnym

Styl industrialny wyróżniają ciekawe rozwiązania architektoniczne oraz unikalne dla tego typu aranżacji surowe, zimne wykończenie. Wywodzi się on z lat 50., kiedy w Stanach Zjednoczonych mieszkańcy zaczęli zasiedlać stare, opuszczone fabryki i przekształcać je w lokale mieszkalne. Wnętrza te charakteryzowało proste, przemysłowe wykończenie, bogate w unikalne rozwiązania architektoniczne. We współczesnych wnętrzach w stylu industrialnym, inspirując się charakterystycznym klimatem obiektów przemysłowych i fabryk, także stosowane są proste formy. Na ścianach na ogół spotkać można starą cegłę z rozbiórki oraz beton, natomiast wśród dodatków przeważają elementy stalowe, mosiężne i szklane. Nierzadko we wnętrzach w stylu industrialnym spotkać się można z odsłoniętymi instalacjami oraz elementami konstrukcyjnymi. Styl industrialny wyróżnia się także dużymi, otwartymi przestrzeniami, dlatego najczęściej spotykany jest w takich obiektach, jak wysokie kamienice lub lofty.

Wnętrza industrialne w nowoczesnej odsłonie

Ze względu na surowy charakter wykończenia pomieszczeń, także wystrój wnętrza cechuje się prostymi formami. Meble najczęściej wykonane są z metalu, litego drewna i szkła, nierzadko postarzane metodami przemysłowymi. Metalowe klosze lamp, ciemna kolorystyka, duże zegary w stylu retro oraz lustra w oprawie z litego drewna to najczęściej pojawiające się dodatki, które spotkać można we wnętrzach tego typu. Doskonale komponują się one z odsłoniętymi instalacjami, surowym betonem na podłodze i ścianą z czerwonej cegły rozbiórkowej. Nowoczesne aranżacje wnętrz industrialnych charakteryzuje najczęściej połączenie bieli, czerni i surowego drewna.cegła lico Na ścianach króluje cegła cięta pomalowana na biało lub beton. Czarne, metalowe ramy okien, odsłonięte belki konstrukcyjne oraz instalacja elektryczna – wszystkie te elementy sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru, przełamując jasne kolory na ścianach, podłodze i suficie. To właśnie one nadają wnętrzu pazur. Styl industrialny – klasyczny lub nowoczesny – sprawdzi się nie tylko w salonie i kuchni. Jego elementy można wykorzystać także w sypialni, tworząc przytulną przestrzeń. Aby to osiągnąć, wystarczy na ścianach i podłogach postawić na ciepłe odcienie cegły i betonu. Industrialny charakter dodatkowo podkreśli komoda i łóżko wykonane z litego drewna, pościel w odcieniach szarości oraz metalowe dodatki malowane proszkowo na czarno.

Styl industrialny, choć swoje korzenie ma w latach 50. ubiegłego wieku, obecnie zyskuje wielu zwolenników. Nie można zaprzeczyć, że jest to jedna z najbardziej kreatywnych i oryginalnych aranżacji, jakie można spotkać wśród obecnych trendów wnętrzarskich. Industrialne wnętrza charakteryzuje przede wszystkim przestrzeń oraz surowe wykończenie. Czerwona cegła na ścianie, betonowe płyty na podłodze i architektoniczne detale w postaci odsłoniętych instalacji, belek stropowych i innych elementów konstrukcyjnych – to właśnie one stanowią bazę dla tego stylu. Istotne znaczenie mają także dodatki – tu królują przede wszystkim meble i akcesoria z litego drewna, metalu (często malowanego na czarno) oraz szkła.