ściana z cegły w kuchni

Ceglana ściana w kuchni – wady, zalety, utrzymanie

Czerwona cegła cięta coraz częściej pojawia się na ścianach w mieszkaniach, kamienicach oraz domach jednorodzinnych. Choć charakterystyczna dla stylu industrialnego i loftowego, doskonale komponuje się także z wnętrzami nowoczesnymi, klasycznymi i skandynawskimi. Ten klasyczny materiał zdobi nie tylko salony – równie często można spotkać go w innych pomieszczeniach – w tym kuchniach. Dzięki cegle wnętrze ociepla się i nabiera unikalnego charakteru, a ściana prezentuje się imponująco. Chropowata struktura materiału jest jednak wymagająca, dlatego należy ją stosować świadomie, a także odpowiednio zabezpieczyć i czyścić. Specyficzne warunki panujące w kuchni mogą bowiem negatywnie wpłynąć na jej wygląd.

Zalety i wady cegły w kuchni

ściana z cegły w kuchni

Wykończenie ściany czerwoną cegłą to niewątpliwie oryginalny pomysł. Doskonale sprawdzi się nie tylko w aneksach kuchennych wnętrz w stylu industrialnym oraz loftowym, lecz także w zamkniętych kuchniach o aranżacji klasycznej oraz rustykalnej. W zależności od wzornictwa mebli oraz wybranych dodatków kuchnia może stać się miejscem przynoszącym na myśl opuszczone w latach 50. ubiegłego wieku nowojorskie fabryki lub sielankowe, wiejskie klimaty. Fani aranżacji skandynawskich mogą zdecydować się na pomalowanie cegły w jasne – białe, szare lub beżowe – odcienie, nadając kuchni nieco bardziej stonowany, minimalistyczny wygląd. Główną zaletą cegły jest więc jej uniwersalność, dzięki której świetnie komponuje się we wnętrzach w różnym stylu – wystarczy jedynie dobrać odpowiednie meble i akcesoria, by wnętrze nabrało nowego charakteru. Cegła jest dodatkowo materiałem o wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, a także stanowi świetny materiał na izolację akustyczną. Zastosowana na wszystkich ścianach może przytłoczyć wnętrze – szczególnie te mniejsze – dlatego warto rozważyć ułożenie jej na części ścian. Ze względu na wysoką porowatość, umieszczenie jej nad blatem kuchennym może utrudniać czyszczenie, a w pobliżu kuchenki wymaga zastosowania odpowiedniej impregnacji.

Zabezpieczenie i czyszczenie cegły kuchennej

Cegły umieszczone na ścianie w kuchni – szczególnie w pobliżu blatów i kuchenki – wymagają zastosowania odpowiedniej impregnacji, by zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami z tłuszczu, jedzenia. Produkt stworzy na powierzchni powłokę, która uniemożliwi wodzie i zabrudzeniom wniknięcie w cegłę. Środek dodatkowo zabezpieczy materiał przed działaniem promieni słonecznych, chroniąc przed blaknięciem. Impregnację warto nakładać metodą natryskową, co utworzy jednolitą warstwę na całej powierzchni materiału. ściana z cegły w kuchniPrzed nałożeniem produktu na całą ścianę, warto wykonać próbkę na mniejszym fragmencie, gdyż preparaty impregnujące mogą zmienić kolor cegły na kilka tonów ciemniejszy. Porowata, chropowata struktura cegły może także przysparzać problemy podczas jej czyszczenia. Aby uniknąć trudności, należy przede wszystkim regularnie oczyszczać jej powierzchnię i na bieżąco usuwać wszystkie nowopowstałe zabrudzenia. W tym celu wystarczy użyć miękkiej ściereczki namoczonej ciepłą wodą. Przy bardziej opornych plamach, na przykład z tłuszczu, można zastosować zwykłe mleczko do czyszczenia lub specjalny preparat do ceglanych ścian.

Cegła na kuchennej ścianie prezentuje się imponująco. Doskonale pasuje do różnych stylów – zarówno rustykalnego, skandynawskiego, nowoczesnego jak i industrialnego. Jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i dobrze izoluje akustycznie. Odpowiednio zabezpieczona impregnatem silikonowym lub akrylowym nie powinna sprawiać kłopotów z czyszczeniem. Można nią wyłożyć całą ścianę, jej fragment lub zastosować jako budulec innych elementów konstrukcyjnych – słupów, ściany oddzielającej kuchnię od jadalni, czy murku pod blat na wyspie. Najpopularniejszym wyborem jest standardowa czerwona cegła, natomiast można ją pomalować na dowolny kolor. Często można spotkać się z białą cegłą, która rozświetli i optycznie otworzy wnętrze, lub elegancką, pomalowaną na czarno lub grafit, pięknie komponującą się z drewnianymi dodatkami i jasnym wyposażeniem.