Cegła dekoracyjna

Od dobrych kilku sezonów obserwujemy mocne zainteresowanie zastosowaniem we wnętrzach nowoczesnych domów i mieszkań cegły dekoracyjnej. W czasach, kiedy oryginalność i pomysł na siebie i swoje cztery kąty jest mocno w cenie, takie rozwiązania sprawdzają się idealnie. Jednak czy faktycznie imitacja cegły to dobry i praktyczny pomysł na dodatek do wnętrz?

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Zalety posiadania cegły dekoracyjnej w domu

Cegła kojarzy się z tajemnicą, mrokiem, ale często również z chłodem oraz ze starym, podniszczonym budownictwem. W pewien sposób cegła dekoracyjna gipsowa ma się wpisywać w ten klimat, jednak jej budowa oraz struktura zdecydowanie wpływa jedynie na wygląd wnętrza, a nie na jego izolację termiczną.

Przede wszystkim dekoracyjna cegła jest ozdobą uniwersalną, elegancką, dopasowującą się bez trudu w praktycznie każdy styl. Jeśli masz ochotę na urządzenie mieszkania w stylu urbanistycznym, minimalistycznym, rustykalnym czy skandynawskim, cegła w każdym z nich będzie prezentować się bardzo naturalnie i zawsze na miejscu. Kolejną jej zaletą jest sam materiał – gipsowa imitacja w miejsce klasycznej cegły to doskonały kompromis. Wygląd jest identyczny, za to surowiec jest znacznie lżejszy i nie obciąża zbytnio ścian. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego bez trudu można dopasować go do każdego pomysłu na aranżację wnętrza. Co więcej, kładzie się go prosto i przyjemnie, a profesjonalnie zamontowany jest bardzo wdzięczną ozdobą – trwałą i wytrzymałą również na uszkodzenia mechaniczne, mróz i nawet duże zawilgocenia. Gipsowa cegła ma wpływ na temperaturę mieszkania, ponieważ gromadzi się w niej ciepło, które następnie oddaje bardzo powoli, przyjemnie ogrzewając powietrze. Ostatnim, co warto powiedzieć o dekoracyjnych cegłach, to łatwość utrzymania ich w czystości.

Jak zaaranżować wnętrze z cegłą dekoracyjną w roli głównej?

Stara cegła dekoracyjna to bardzo wdzięczny materiał do zdobienia wnętrz, ponieważ każde miejsce, jakie wybierzesz, będzie dla niej odpowiednie. Najczęściej stosuje się ją jako sposób wykończenia jednej ze ścian – na przykład najszerszej i najbardziej reprezentacyjnej, zlokalizowanej w salonie czy w pokoju gościnnym. Zwykle też, podświetlona punktowo, stanowi tło dla telewizora. Można wykorzystać ją jako wyróżnik okien, zwłaszcza, jeśli są obramione drewnem w ciepłym odcieniu. Takie połączenie daje bardzo naturalny i przyjemny dla oka efekt. Jeśli lubisz rozmach, możesz zdecydować się na pokrycie cegłą dekoracyjną całego holu lub korytarza oraz części pomieszczenia, z jakim się łączy. Dobrze zaimpregnowany gips można z powodzeniem położyć nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności jak kuchnia czy łazienka. Szczególnie czerwona cegła dekoracyjna wypadnie korzystnie w takiej konfiguracji, najlepiej w połączeniu z naturalną zielenią roślin.