Montaż płytek ceglanych jest stosunkowo prosty, co udowodniliśmy we wpisie „Jak w 5 krokach położyć cegłę na ścianie?”. Zanim jednak dojdzie do remontu, wiele osób waha się, czy aby na pewno ten materiał jest odpowiedni. Swoje pytania zadają wówczas w Internecie, lecz w odpowiedzi otrzymują standardowe opinie sprzedawców — że cegła jest trwała, estetyczna i uniwersalna. Wszystko to jest prawdą, ale co z praktycznymi wskazówkami? Zapraszamy do wpisu, w którym udzielamy porad, odpowiadamy na nietypowe pytania internautów i nie tylko.
- Jak zawiesić telewizor na ceglanej ścianie?
Jeśli chce się mieć pewność stabilnego mocowania, wymagane będzie wiercenie i montaż na kołkach. Należy dokładnie zmierzyć i zaznaczyć na ścianie (przy użyciu ołówka i poziomicy) otwory odpowiadające uchwytowi od TV. Do wiercenia używa się wiertarki bez udaru (lub z wyłączoną funkcją), z wiertłem diamentowym bądź widiowym. Kołki mocuje się do ściany, a nie do płytki, co oznacza, że muszą one być wystarczająco długie. Zaleca się wiercenie w centralnej części płytek.
- Jak powiesić obraz na płytkach, żeby nie zniszczyć cegły?
Ozdoby ścienne (np. obrazy) nie należą do najcięższych przedmiotów, więc bez przeszkód można je mocować bezpośrednio na płytkach. Aby nie zniszczyć ceglanej ściany, warto zastosować przydatne produkty montażowe — taśmy mocujące, haczyki samoprzylepne lub specjalne magnesy. Uniknie się w ten sposób zbędnego wiercenia.
- Czy i dlaczego cegła rozbiórkowa może mieć nieprzyjemny zapach?
Tak, płytki ceglane z rozbiórki mogą mieć nieprzyjemny zapach, co jest wynikiem zakupu materiałów pozyskanych z gospodarstw rolnych, przechowalni odpadów i miejsc, w których unosił się przykry zapach. Z reguły takie cegły są znacznie tańsze, choć nie zawsze. Warto mieć to na uwadze przy wyborze sprzedawcy.
- Jakie narzędzia są przydatne przy montażu cegły?
Większość niezbędnych artykułów można zakupić w naszym sklepie. Jest to np. biała cegła z fugą, klej oraz impregnat. Dokupić należy grunt, a pozostałe produkty z reguły już znajdują się na wyposażeniu każdego domownika. Aby prawidłowo przeprowadzić montaż cegły, przydatne będą:
- miarka, poziomica i ołówek,
- pędzle i wałki malarskie lub pistolet natryskowy,
- wiaderko, paca zębata,
- fugownik, rękaw lub kielnia do fugowania,
- taca na zaprawę do fugowania,
- szczotka ryżowa i ścierki bawełniane,
- kuweta do malowania,
- wiertarka z mieszadłem,
- kliny do cegły,
- rękawiczki lateksowe,
- przecinarka lub szlifierka kątowa,
- gruby papier ścierny (opcjonalnie do matowienia farb olejnych).
- Jak docinać płytki ceglane?
Cięcie cegły jest procesem bardzo prostym. Wystarczy zaopatrzyć się w przecinarkę lub szlifierkę kątową, a następnie za ich pomocą naciąć płytkę od wewnętrznej strony i energicznym ruchem przełamać ją ręcznie. Dociętą cegłę powinno umieścić się przy podłodze, żeby przesadnie nie zwracała uwagi.
- Jak oczyścić starą cegłę rozbiórkową po jej montażu?
Ważne jest, aby resztek fugi czy kleju pozbywać się z płytek na bieżąco, zanim zaschną. Można to wówczas zrobić nawet bawełnianą ścierką. Jeśli jednak zaprawa jest już zaschnięta, wtedy powinno użyć się szczotki ryżowej, a w ostateczności drucianej (zbyt mocne szorowanie może zniszczyć strukturę cegły).
- Czy cegła rozbiórkowa to dobry wybór do łazienki lub kuchni?
Tak. Zaimpregnowana pozostanie odporna na tłuszcz, zabrudzenia oraz nie będzie wchłaniać wilgoci. To szczególnie ważne, kiedy układana jest cegła dekoracyjna biała lub inna w jasnym kolorze — zachowa ona swoją naturalną barwę mimo upływu czasu.
- Ile cegieł kupić na 1 m² ściany?
Ilość cegieł zależy przede wszystkim od jej wymiarów, wysokości fugi, a także docinek. Standardowo cegła ma 250 mm długości i 65 mm wysokości, choć parametry mogą się różnić. Uwzględniając 10% odpadów, na 1 m² może być potrzebnych około 60 płytek. Obliczeń najlepiej dokonać samemu, wykonując wstępny szkic na ścianie lub skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, zachęcamy do kontaktu. Postaramy się szczegółowo rozwiązać Twój problem, a także zbudować bazę pytań, na które odpowiemy w kolejnych wpisach. Mimo że z początku montaż cegły może wydawać się trudny, pamiętaj, że: „Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko te, z których za szybko rezygnujemy”.