Jak przycinać beton architektoniczny w płytach?

Współczesne aranżacje domowe zachwycają swoim stylem, a dodatki i dekoracje dostępne na rynku wnętrzarskim powodują, że pomieszczenia w mieszkaniach oraz domach prezentują się naprawdę efektownie. Nie inaczej sprawa ma się z betonem architektonicznym, który stanowi nieodłączny element wystroju nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych wnętrz. Jednak żeby można było mówić o udanej aranżacji, warto wziąć pod uwagę kwestie techniczne. Dziś skupimy się na tym, w jaki sposób przycinać, a następnie montować płyty, aby ściana wyglądała estetycznie.

Cięcie betonu – kwestie techniczne

Krok 1. Zmierz wysokość ściany

To pierwszy krok, który musi być podjęty, jeszcze zanim betonowe płyty zawisną na ścianie. Dlaczego? Przede wszystkim pozwoli on określić, jaka ich ilość będzie potrzebna. Od tego, czy beton architektoniczny znajdzie się na całej ścianie, czy może będzie wykorzystany tylko na jej fragmentach – np. w postaci ozdobnych pasów, zależeć będzie ilość płyt. Na tym jednak sprawa się nie kończy, bowiem rzadko kiedy bywa tak, że wymiary betonowych konstrukcji idealnie zgrywają się z wymiarami ściany. Z tego powodu należy brać pod uwagę konieczność ewentualnej ingerencji w strukturę płyt, czyli właśnie ich przycięcie.mierzenie ściany

Krok 2. Zdecyduj o kolejności

Co mamy na myśli? Jeśli zaistnieje konieczność cięcia betonowych płyt, warto zastanowić się, czy te mniejsze fragmenty mają znajdować się na górze, czy też na dole ściany. Ma to szczególne znaczenie dla względów estetycznych, bowiem gdy płyta nie zostanie odcięta równo, a zamontuje się ją w dolnej części ściany, będzie prezentowała się niechlujnie. Z tego powodu zdecydowanie lepszą opcją będzie, po uprzednim wymierzeniu ścian oraz płyt, podjęcie montażu w kierunku dół → góra. Wówczas ewentualne niedoskonałości nie będą rzucały się w oczy. Projekt powinien wyglądać następująco:
  • pierwsza płyta betonu architektonicznego – przy dolnej krawędzi ściany, w miejscu, gdzie łączy się ona z podłogą;
  • druga i kolejna płyta – (ich liczba zależy od wysokości ścian. Jeśli posiadasz beton architektoniczny 120 x 60 cm w płytach, a Twoje ściany mierzą ok. 3-4 metry wysokości, wystarczą 3 pełne płyty) bezpośrednio nad pierwszą (i kolejnymi);
  • na samym końcu płyta docięta – dopasowana idealnie do pozostałych, a także kończąca się tuż przed sufitem (wystarczy kilka milimetrów szczeliny).

Krok 3. Montaż betonowych płyt

Jeśli wszystkie etapy, zarówno cięcia, jak i mierzenia, są uwzględnione, a także została podjęta decyzja o tym, w jakiej kolejności zawiesić betonowe płyty, pozostaje już tylko finalne przytwierdzenie ich do ściany. Sposobów na montaż jest kilka – na klej, śruby bądź na kotwy. Od tego, który zostanie wykorzystany, będzie zależał efekt. Gotowe! Od teraz możesz cieszyć się piękną, spójną i w 100% dopasowaną do Twojego pomieszczenia aranżacją.płyty betonowe

Projekt gotowy. Jak przyciąć płyty?

Skupmy się zatem na aspektach technicznych. Niezbędne będzie profesjonalne wyposażenie w postaci maszyn, które są w stanie przeciąć betonową płytę bez uszkodzenia jej. Najlepszą opcję stanowi metoda cięcia płyt na mokro, z wykorzystaniem specjalistycznych pił do betonu. Skutecznie przetną one twarde płyty betonu architektonicznego, a przy tym nie spowodują mikrouszkodzeń w ich strukturze. Czy jeśli jednak nie posiadamy profesjonalnych narzędzi, a chcemy wykonać cały proces samodzielnie, jesteśmy w stanie przeciąć płyty? Na ogół tak – akceptowalne jest cięcie betonu architektonicznego za pomocą szlifierek kątowych z odpowiednimi tarczami, jednak należy postępować ostrożnie: ruchy powinny być płynne, powolne, ale zdecydowane. Warto pamiętać też, że:
  • beton architektoniczny przeznaczony do cięcia musi być ułożony na podparciu – np. na płytach pilśniowych, aby w trakcie przecinania nie doszło do przypadkowego zarysowania powierzchni podłogi (jeśli płyty znajdowałyby się bezpośrednio na niej);
  • płyt pod żadnych pozorem nie można ciąć, jeśli będą oparte o ścianę. Nie tylko mogłoby to spowodować uszkodzenia na jej powierzchni, ale także same płyty byłyby obcięte po prostu nierówno.
Beton architektoniczny w płytach to świetne rozwiązanie urozmaicające wystrój każdego wnętrza, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym stylu. A czy w Waszej przestrzeni domowej znajduje się już tego typu aranżacja? Może jesteście dopiero na etapie projektowania wyglądu salonu bądź sypialni i zastanawiacie się, w jaki sposób zamontować beton architektoniczny na ścianie? Teraz nie ma on przed wami żadnych tajemnic!
Shopping Cart