ściana z betonu architektonicznego w pokoju dziennym

Wykorzystanie betonowych płyt w przestrzeni przydomowej 

Świat aranżacji wnętrz – choć nie tylko – to źródło niezwykłych inspiracji, zwłaszcza tych, które są 2 w 1, a więc mogą służyć zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi. Do takich rozwiązań należy beton architektoniczny, zwłaszcza ten w wielkoformatowych płytach. Przedstawiliśmy już Wam garść pomysłów na wykorzystanie go we wnętrzach, m.in. w łazienkach czy home office, jednak czy wiedzieliście, że można z powodzeniem stworzyć z niego także inne, ciekawe konstrukcje na zewnątrz domu? Dziś przedstawimy jedną z nich – betonową ścieżkę z płyt. Jak ją wykonać, aby długo nam służyła?

Trwałość płyt betonowych

płyty z betonu architektonicznego Zanim jednak przejdziemy do opisu tworzenia takiej ścieżki, zadajmy sobie pytanie, dlaczego beton architektoniczny jest dobrym materiałem na jej wykonanie. Przemawia za tym przede wszystkim trwałość – tego typu surowiec jest wytwarzany z mieszanki, która pod wpływem utwardzenia staje się odporna na kruszenia i zarysowania. Ponadto nie ulega zniszczeniu nawet w trakcie intensywnych opadów deszczu czy śniegu, a to dzięki higroskopijności. Aby dodatkowo zabezpieczyć betonowe płyty, warto użyć impregnatu, który przedłuży ich trwałość i zapobiegnie m.in. nieestetycznym odbarwieniom, jakie mogą pojawić się na ich powierzchni. To, co jest także zaletą płyt betonowych, to ich masa. Są one na tyle ciężkie, że nawet porywisty wiatr nie jest w stanie zmienić miejsca ich położenia. W kwestii betonu architektonicznego, który ma służyć jako podstawa ścieżki, ważna jest także odporność na pęknięcia – w końcu płyty będą musiały znosić ciężar poruszających się po nich osób. Pod ich naciskiem nie może zatem zostać uszkodzona struktura płyt, ponieważ wtedy nie spełniałyby one swojego zadania.

Etapy powstawania ścieżki z betonowych płyt

Krok 1) Projekt ścieżki Przejdźmy zatem do praktyki, czyli etapów prowadzących do powstania naszej ścieżki. Na samym początku należy wyznaczyć teren, na którym ma się ona znaleźć, a więc czy ma prowadzić od bramy wejściowej do drzwi, czy może od drzwi do przydomowego ogrodu – kwestia ta zależy wyłącznie od wizji twórcy. Po określeniu lokalizacji ścieżki należy dokonać pomiaru jej długości. Pozwoli to oszacować, ile płyt będzie potrzebnych do stworzenia jednolitej dróżki, z uwzględnieniem szczelin bądź ich braku. Na tym etapie uwzględniamy także wymiar elementów składowych ścieżki. Można zdecydować się na beton architektoniczny w płytach 120 x 60 cm bądź mniejszych lub większych. Wszystko zależy od tego, jaką szerokość i długość ma mieć nasza ścieżka.

Krok 2) Wyrównanie terenu i przygotowanie podłoża

Następnym etapem jest przygotowanie powierzchni, na której ma znaleźć się ścieżka. Możemy zdecydować się na różne rodzaje podłoża: trawę, drobne kamienie, żwir bądź piasek. Warto jednak mieć świadomość zalet i wad każdego rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się zrobić ścieżkę na terenie porośniętym trawą, trzeba brać pod uwagę jej wzrost, a tym samym konieczność koszenia w miejscach trudno dostępnych – między płytami betonu. Z kolei drobne kamienie mogą być wyczuwalne pod płytami i nieznacznie je przesuwać pod wpływem nacisku osób. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc położenie betonu architektonicznego w płytach na wyrównanej i ubitej ziemi – mamy wtedy pewność, że zawsze pozostaną one na swoim miejscu. Dobrym sposobem będzie ewentualnie wysypanie na jej wierzchnią warstwę kory, a następnie na niej ułożenie płyt. Zwiększy to estetykę całej ścieżki.

Krok 3) Układanie płyt

Etap, w którym rządzi wyłącznie wyobraźnia – płyty mogą być ułożone prostopadle do siebie lub też równolegle, tworzyć jedną ścieżkę bądź przeciwnie, dwie o tej samej szerokości i długości. To niesamowita zaleta betonu architektonicznego w tej formie, bowiem ścieżka z niego wykonana może wyglądać inaczej w każdej przestrzeni. Przekłada się to na wyjątkowość tego tworzywa. Istotna jest także przestrzeń między płytami – możemy zostawić między nimi 2-3 centymetry odstępu, aby wydłużyć ścieżkę, a jednocześnie by nadać jej estetyczny wygląd. Wtedy dodatkowo wyeksponowane będzie podłoże, które może kontrastować z kolorem betonu. Jeśli pod płytami znajdzie się kora, jej odcień świetnie połączy się z szarością betonu. W końcu zestawienie drewna i surowego tworzywa wygląda znakomicie.

ściana z betonu archiektonicznego w pokoju dziennym
Ścieżka z betonu architektonicznego to strzał w dziesiątkę dla osób, które kochają nowatorskie rozwiązania. Z pewnością przyozdobi każdą przydomową przestrzeń, a jednocześnie pozwoli na swobodne przejście z jednego miejsca do drugiego bez zabrudzeń od błota czy bez niszczenia trawnika. Jak widać, płyty nadają się nie tylko do wykorzystania we wnętrzach! Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do stworzenia ścieżki z tego tworzywa także na Waszej posesji.