Lico z cegły

Jak wieszać dekoracje na ścianie z cegły?

Ceglana ściana, choć solo prezentuje się niezwykle stylowo, zyskuje na jeszcze większej oryginalności, kiedy dodatkowo jest udekorowana ciekawymi elementami aranżacyjnymi. Owe dodatki będą się różnić w zależności od pomieszczenia – i tak w kuchni na ścianie z cegieł zawisną półki oraz wieszaki na najczęściej używane akcesoria, z kolei w salonie domownicy chętnie zawieszą wspólne fotografie w ramkach, a w sypialni – efektowne obrazy. Jednak w jaki sposób przymocować wszystkie te elementy do ściany z cegieł?

Metody mocowania dekoracji na ceglanej ścianie

Sposób 1 – ingerencja w strukturę cegły

salon ze ścianą z cegły, na której wisi obraz

Cegła, zarówno ta w całości, jak i cięta, jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, co stwarza szereg możliwości aranżacyjnych. Z powodzeniem można zatem wywiercać w niej otwory, które posłużą jako miejsce na gwoździe bądź specjalne haczyki. Wiercenie nie powoduje pęknięć w strukturze cegły, a wszystko to dzięki charakteryzującej ją trwałości. Wykonanie otworów na gwoździe to jeden z najpopularniejszych, a także najłatwiejszych i najchętniej wybieranych sposobów na zawieszenie elementów dekoracyjnych na ścianach, nawet tych ceglanych. Metoda ta nie jest jednak pozbawiony wad – zwłaszcza, że raz wykonana dziura pozostawia trwały ślad w strukturze cegły. Nie będzie to zatem rozwiązanie dla osób, które często zmieniają ułożenie dekoracji na ścianach. Co więcej, wykonywanie otworów wiąże się także z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz porządku – czynność tę należy wykonywać, wykorzystując np. rurę od odkurzacza, która będzie pochłaniała pył. Warto więc wziąć pod uwagę nieco inne metody. Jakie?

Sposób 2 – nieinwazyjne metody zawieszenia dekoracji

Jeśli należymy do grupy osób, które skłaniają się ku częstym zmianom aranżacji, nie jesteśmy zmuszeni do porzucenia pomysłu dekoracji ceglanej ściany. Na rynku wnętrzarskim istnieje szereg rozwiązań ułatwiających montaż ramek bądź nieco cięższych elementów. Za ich pomocą bez problemu przytwierdzimy motywacyjne plakaty, fotografie ze wspólnych, rodzinnych wyjazdów czy też ważne dla nas, inne przedmioty. Do produktów, które w nieinwazyjny sposób pozwalają zawiesić dekorację na cegle, należą:
  • taśmy montażowe – ich udźwig, w zależności od rodzaju, wynosić może nawet do 100 kg/m. To nic innego jak taśma, która posiada warstwę kleju po obydwu stronach, dzięki czemu można zamocować ją bezpośrednio do powierzchni cegły, a następnie przytwierdzić do niej ramkę ze zdjęciem bądź plakat. Taśmę najlepiej jest przyciąć na paski o dopasowanej do dekoracji długości, a następnie w równych odstępach przyczepić do ściany. Nie zaleca się przytwierdzania obiektów wyłącznie na jednym pasku bądź kawałku taśmy, ponieważ może prowadzić to do odklejenia się dekoracji ze ściany.

półki zawieszone na ścianie z cegieł

  • haki – będą jedną z lepszych opcji, aby ceglaną ścianę przyozdobić nieco cięższymi niż plakaty elementami. Świetnym rozwiązaniem, np. dla muzyka, jest montaż gitar akustycznych bądź elektrycznych na ścianie salonu bądź sypialni. Taki zabieg jeszcze bardziej podkreśla charakter wnętrza i nadaje mu rockowy styl. Haki mogą być przymocowane na obydwa wspomniane sposoby, zarówno poprzez przytwierdzenie ich na śruby bądź zamocowanie na taśmach montażowych.

Jak widać, cegła cięta może być ozdobą samą w sobie, jednak jej dodatkowe urozmaicenie wpływa na jeszcze lepszy efekt wizualny całej przestrzeni. To świetne podkreślenie indywidualnego stylu wnętrza, dzięki czemu cały wystrój w 100% oddaje charakter jego właściciela. Wierzymy, że nasze sposoby montażu elementów dekoracyjnych wyzwolą w Was kreatywność i także w Waszych domach czy mieszkaniach na ceglanych ścianach zawisną przepiękne dekoracje.