Stara cegła cięta

Jakie elementy pasują do cegły rozbiórkowej?

Podczas przeprowadzania prac remontowo-wykończeniowych często wykorzystuje się różnego rodzaju elementy aranżacyjne. Wzbogacają i urozmaicają całą przestrzeń, dzięki czemu wydaje się być ona nie tylko jeszcze bardziej przytulna, ale też dopracowana w każdym szczególe. Obecnie, gdy rozpowszechnił się nowoczesny styl loftowy, coraz częściej stawia się na wykorzystanie cegły rozbiórkowej. Służy ona przede wszystkim jako dodatek, tworząc tym samym oryginalne, przykuwające uwagę innych kombinacje (np. w postaci ozdobnych pasów), bądź wykorzystuje się ją na całości ściany. Warto jednak wiedzieć, jakie elementy dekoratorskie, a zwłaszcza jakie materiały, będą dobrze komponować się z taką ceglaną ścianą.

Drewniane dodatki idealne do ceglanej ściany

cegła na ścianie w salonie w stylu loftowym z dodatkami drewnaMówiąc o ścianie wykończonej za pomocą rozbiórkowej cegły, należy wziąć pod uwagę jej surowy charakter i wygląd. Nie jest ona idealna zwłaszcza w swojej strukturze, co jednak przemawia na jej korzyść – dzięki temu przestrzeń z jej wykorzystaniem zyskuje niepowtarzalny design. Warto wiedzieć, że nie wszystkie elementy wystroju wnętrza będą pasować do cegły na ścianie. Jakie więc tworzywa warto wykorzystywać? Jednym z nich jest drewno. Będące równie surowe w swoim wyglądzie, jest najlepszym materiałem do zastosowania go np. w dodatkach. Wykonane z drewna meble, zarówno te duże i funkcjonalne jak szafa czy komoda, ale także mniejsze (równie praktyczne, choć także estetyczne) w postaci stolików kawowych, będą świetnie współgrać ze ścianą ze starej cegły. Dzięki takim dodatkom wnętrze będzie spójne i wizualnie przyciągające uwagę. Co więcej, drewno w jasnym kolorze, całkowicie naturalne, będzie kontrastować z ciemniejszym odcieniem cegły pozostawionej w swojej pierwotnej barwie. Taki zabieg stylizacyjny jeszcze bardziej zwiększy design, a także urozmaici wygląd i oryginalność całej przestrzeni.

Drewno… a może metal?

Warto mieć na uwadze, że drewno to jednak nie jedyny materiał, jaki dobrze może współgrać z ceglaną ścianą. Równie efektownie prezentuje się metal i wszystkie dodatki wykonane z tego typu tworzywa. Jednocześnie estetyczne i praktyczne są m.in. regały, których konstrukcja opiera się właśnie na metalowych ramach. Mogą służyć one jako główne wyposażenie salonu zamiast standardowych mebli wykonanych ze sklejki (które często nie prezentują się tak dobrze w loftowym wnętrzu). Oprócz regału, ciekawym dodatkiem jest także stolik kawowy, którego stelaż również jest wykonany z metalu. Co ciekawe, najczęściej stoliki tego typu występują w połączeniu z drewnianym blatem. Takie zestawienie dodatkowo potwierdza, że zarówno drewno samo w sobie, jak i razem z metalem, idealnie współgra w dodatkach pasujących do ściany ze starej cegły. Z metalu tworzy się także elementy dekoracyjne w postaci świeczników, wielkich donic na kwiaty czy też ozdobnych ramkach np. do luster i stanowić piękne rozwiązanie aranżacyjne pasujące do ścian wykonanych z surowych cegieł. Nadaje to wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Wykorzystanie surowego betonu

cegła w pasie roboczym kuchni Oprócz zastosowania w pomieszczeniu elementów drewnianych i metalowych, w połączeniu z ceglaną ścianą równie efektownie prezentuje się surowy beton architektoniczny. Betonowe płyty można wykorzystać jako ozdobę do obkładania ścian, a także wykonuje się z nich ciężkie, wielkie donice. Betonowe elementy wkomponowane w przestrzeń, w której znajduje się już cegła z odzysku jeszcze bardziej podkreślą charakter całego pomieszczenia. Beton architektoniczny może być także wykorzystany jako struktura posadzki, zarówno na jej całej powierzchni, jak i tylko w postaci elementu ozdobnego.

Ściany z wykorzystaniem cegły rozbiórkowej to totalny must have w każdym pomieszczeniu, które charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem. W połączeniu z drewnianymi, metalowymi czy betonowymi akcentami cała przestrzeń zyskuje na niepowtarzalnym wyglądzie. Warto mieć więc świadomość, że zastosowanie tego typu elementów z pewnością przełoży się na bardziej dopracowaną pod kątem wizualnym i estetycznym przestrzeń.