kuchnia w stylu rustykalnym i lico cegły

Wykorzystanie cegły we wnętrzu rustykalnym

Trendy wnętrzarskie pozwalają na stosowanie wielu różnorodnych dodatków aranżacyjnych oraz na urządzanie pomieszczeń w rozmaitych stylach. Każdy, kto stoi przed zadaniem zmiany wyglądu swojej przestrzeni, może wybrać styl, jaki odpowiada mu najbardziej. Zarówno zwolennicy nowoczesnych rozwiązań, jak i osoby podążające ścieżką klasyki, mogą dopasować obowiązujące trendy do swoich upodobań. Choć wydaje się, że obecnie przeważa styl nastawiony na nowatorskie, modernistyczne rozwiązania, to jednak wciąż znaleźć można zwolenników tradycyjnych wnętrz. Do takich należy trend rustykalny, który opiera się na wykorzystaniu motywu surowych cegieł czy to w budownictwie, czy jako akcent dekoracyjny. Jak więc wykorzystać stare cegły w rustykalnym wnętrzu, aby przestrzeń wyglądała estetycznie?

Cechy wnętrz rustykalnych

kuchnia w stylu rustykalną z ścianą z cegłyZanim przejdziemy do omawiania poszczególnych realizacji wnętrzarskich, należy zastanowić się czym właściwie charakteryzuje się styl rustykalny. Jak sama nazwa wskazuje, jego głównymi wyznacznikami są odniesienia do natury oraz spokojnego wypoczynku na wsi. Zrodził się w Stanach Zjednoczonych głównie ze względu na dostępność materiałów w postaci drewna lub surowej cegły do budowy domów i stanowił nawiązanie do otaczającego je krajobrazu. Styl ten cechuje się wykorzystywaniem neutralnych barw zwłaszcza w dodatkach oraz naturalnych materiałów – bawełny, lnu czy juty. Stawia przede wszystkim na tradycyjne rozwiązania, choć obecnie spotkać je można w nieco odnowionej wersji. Współcześnie nawet nowoczesne akcesoria w postaci sprzętu AGD są stylizowane na trend retro, co przemawia na ich korzyść i możliwość wykorzystania ich w rustykalnych wnętrzach.

Rustykalna kuchnia z cegłą rozbiórkową

Jednym z pomieszczeń, w skład którego mogą wchodzić np. ceglane ściany, jest kuchnia. Urządzona w tradycyjnym stylu z dodatkami w postaci białych mebli czy z wykorzystaniem stylizowanego na tradycyjny kominek pieca, będzie idealnie wpisywać się w klasyczny trend rustykalny. Cegły cięte zastosowane w tego rodzaju kuchni najlepiej będą prezentowały się w swoim nienaruszonym stanie i wyglądzie – bez zbędnego malowania, np. na biały kolor. Zabieg zmiany koloru cegieł, choć niekiedy przydatny, w tym przypadku mógłby wpłynąć niekorzystnie na efekt wizualny, tym samym oddalając wygląd przestrzeni od stylu rustykalnego. Warto pamiętać, że do surowej cegły najlepiej pasują drewniane elementy – nie muszą być to wyłącznie meble, ale także dekoracje bądź kuchenne przedmioty codziennego użytku, w postaci łyżek bądź desek do krojenia.

Salon ze ścianą z cegieł

salon ze ścianą z cegieł Równie dobrą przestrzenią do urządzenia w stylu rustykalnym jest salon. Pomieszczenie to zazwyczaj ma największy metraż ze wszystkich w całym domu, co pozwala na możliwość zastosowania wielu elementów i dekoracji. W rustykalnym salonie także warto wykorzystać ciętą cegłę, zwłaszcza na ścianie, na której zawieszony jest telewizor. Wprowadza to jednocześnie naturalny klimat, a z drugiej stanowi świetną ozdobę aranżacyjną. Tak naprawdę, kiedy wykorzysta się cegłę wraz z dodatkami w neutralnych barwach i ozdobami wykonanymi z delikatnych materiałów, rustykalny wygląd tworzy się samoistnie. Ciekawym rozwiązaniem w salonie będzie także wykorzystanie cegły ciętej na ścianie, w którą wkomponowane są okna, co może imitować ścianę wykonaną w całości z naturalnych cegieł. Taka opcja z pewnością przypadnie do gustu fanom rustykalnych cech w pomieszczeniach. Na ceglanych ścianach warto zawiesić także charakterystyczne dla tego trendu dodatki, np. w postaci makram bądź drewnianych kół sterowniczych, przywołujących na myśl wodne młyny. Całość nabierze sielskiego charakteru i jeszcze bardziej wpisze się w ten właśnie styl.

Aby można było mówić o rustykalnym wnętrzu, nie można brać pod uwagę jedynie ściany z cegieł. Stanowi bowiem ona podstawę wielu trendów wnętrzarskich. To dopiero odpowiednio dobrane dodatki wraz z połączeniem ciętej cegły tworzą pięknie zaaranżowaną, sielską przestrzeń. Warto mieć to na uwadze podczas remontu posiadanego lokum lub prac związanych z wykończeniem nowych pomieszczeń w domu.