wnętrze z cegły

Posadzka z cegły rozbiórkowej – w jakich wnętrzach ją wykorzystać

Obecne trendy skupione są wokół tematu ponownego wykorzystywania sporej ilości rzeczy. Nic dziwnego – w końcu ekologia na dobre zapanowała w dzisiejszej codzienności. Wtórne przetwarzanie surowców przyczynia się do dbania o środowisko, stąd też coraz większa grupa osób przyłącza się do tego pomysłu, nawet w aranżacji wnętrz. Od kilku lat, kiedy modny stał się trend urządzania mieszkań i domów w klimacie loftowym, popularnością cieszy się cegła z odzysku. W jaki sposób można zaaranżować ją w pomieszczeniach?

Posadzka z cegieł w przestrzeni domowej

wnętrze z ceglaną posadzką

Zazwyczaj cegła kojarzy się z elementem wykończenia wnętrz montowanym na ścianach. Jedni przyozdabiają nią całą ścianę, inni z kolei tworzą przy jej pomocy rozmaite wzory i oryginalne kombinacje. Jednak warto mieć świadomość, zwłaszcza jeśli stawia się na oryginalne rozwiązania w nowym wnętrzu lub odnawia już to posiadane, że cięta cegła może być świetnym materiałem tworzącym także posadzkę. Choć cegła na podłodze przywodzi na myśl średniowieczne budynki lub też muzea czy miejsca pamięci, to jednak odpowiednio zastosowana we wnętrzu pokoju, może nadać oryginalnego wyglądu całej przestrzeni. Szczególnie dobrze będzie prezentować się ona w loftowych pomieszczeniach – sypialniach czy kuchniach. Warto dodać, że cegła to materiał odporny na wszelkie uszkodzenia, a tę cechę ceni się zwłaszcza w kuchni. Klasyczne płytki co prawda wydawać się mogą najlepszą (a na pewno są najpopularniejszą) opcją wykończenia tego rodzaju wnętrza, jednak cegła, a zwłaszcza ta z odzysku, pozostaje niemal niewrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Co więcej, do niewątpliwych plusów cegły z odzysku należy także fakt łatwego utrzymania jej w czystości. Dlatego nawet kuchnia, w której łatwo o bałagan i zabrudzenia, będzie idealnym miejscem do wykorzystania ciętej cegły na posadzce. Należy wspomnieć, że podłoga ułożona z cegieł nie musi być jednolita ani składać się wyłącznie z odzyskanych elementów. Równie efektowne będą jedynie akcenty w postaci cegieł, wkomponowanych w posadzkę o podobnym kolorze, np. połączone z ceramicznymi, czerwonymi płytkami, ale także z surowym betonem, który dodatkowo podbije charakter ciętej cegły. Wnętrza domu zyskają na loftowym klimacie, a całość będzie świetnie prezentować się pod kątem aranżacyjnym i estetycznym. Wykorzystanie cegły z odzysku z pewnością przykuje także uwagę każdego odwiedzającego nas gościa.

Posadzka z cegły w lokalach usługowych

wnętrze ceglane

Czy będąc właścicielem lokalu bądź sklepu także można wykorzystać ciętą cegłę jako element kompozycyjny posadzki? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w barach w klimacie loftowym. Szczęśliwcy, którzy są w posiadaniu knajpek umiejscowionych w piwnicach starych kamienic, odnowionych i gotowych do użytku, doceniają oryginalnie zastosowaną cegłę, będącą jednocześnie elementem wystroju wnętrza. Jednak także właściciele lokali i innych pomieszczeń usługowych (sklepów, gabinetów, studiów tatuażu) w nowoczesnych budynkach mogą cieszyć się klimatyczną aranżacją, wykorzystując do tego ciętą cegłę. Podłoga z ułożonych cegiełek z pewnością będzie wyróżniać się w całej przestrzeni, a ciekawym elementem może być wkomponowanie w nią logo danej marki. Montaż cegły rozbiórkowej na podłodze nie odbiega w niczym od układania jej na ścianach wnętrza. Potrzebne są te same elementy łączące podłoże z wewnętrzną stroną ciętych elementów, a także identyczne narzędzia, służące do prawidłowego ułożenia cegieł, w tym np. do ich przycięcia. Dlatego też wykorzystanie cegły z odzysku w nowych lokalach jest proste i warte zastosowania przez wzgląd na efekt aranżacji lokalu.

Ekologiczne rozwiązania w postaci cegły rozbiórkowej to najlepsza opcja, która jednocześnie stanowi podstawę klimatycznego wnętrza. Posadzki z ciętych cegieł z pewnością przykują uwagę każdej osoby, urozmaicą przestrzeń oraz nadadzą jej charakteru i duszy. To, w jaki sposób można ją wykorzystać, zależy tylko od preferencji właściciela przestrzeni.