czyszczenie ściany

Przygotowanie ścian pod beton architektoniczny

Kiedy stoimy przed wyborem dekoracji do naszego nowego domu, czujemy lekką nutkę ekscytacji. Zastanawiamy się, jak finalnie będzie prezentowała się przestrzeń, które elementy dekoracyjne wykorzystamy oraz poszukujemy inspiracji do tego, by wnętrze wyglądało na bardzo estetyczne. Jednak nie można zapomnieć o jednej, najważniejszej kwestii – przygotowaniu gruntu pod aranżację. Tyczy się to głównie ścian, które mają dodatkowo dodatkowo efektownie wyglądać. Najczęściej stawia się na takie rozwiązania jak cegły lub beton architektoniczny i dziś opowiemy o tym, jak odpowiednio przygotować ścianę pod drugie z wymienionych rozwiązań.

Wyznaczenie miejsca na betonową ścianę

betnowa ściana przy biurkuBeton architektoniczny w formie płyt, choć niezwykle efektowny, to źle położony może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod tego typu aranżację już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Przede wszystkim ściana, na której mają znaleźć się betonowe płyty, musi być ścianą nośną, a nie działową. Pierwsza z nich to element budynku, który przenosi obciążenie z dachu i stropu, z kolei druga ma za zadanie oddzielać pomieszczenia od siebie. Położenie betonu architektonicznego w płytach na ścianie działowej byłoby dla niej zbyt obciążające i wręcz niemożliwe do wykonania. Dlatego tak istotne jest wcześniejsze zaplanowanie tego typu elementów dekoracyjnych w domu lub mieszkaniu.

Przygotowanie ściany krok po kroku

No dobrze, a w jaki sposób przygotować ścianę do położenia na niej betonu? Przedstawiamy niezbędne kroki, które musisz podjąć, by cieszyć się nim we wnętrzu swojego domu/mieszkania.

Zadbaj o wyczyszczenie ściany

To niezbędna czynność, dzięki której pod powierzchnią betonowych płyt nie będą znajdować się żadne zanieczyszczenia, drobiny metalu czy innych tworzyw. Prace wykończeniowe w każdym wnętrzu wiążą się z kurzem, pyłem, a także pozostałością kleju bądź farb, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie wyczyszczenie powierzchni. Proces przygotowania warto wykonywać przy dobrym nasłonecznieniu, ponieważ widoczne są wtedy wszystkie mankamenty ścian.
czyszczenie ściany
Zagruntuj ścianę (odpowiednio wcześniej)

Gruntowanie ścian pod położenie płyt betonowych pozwoli na zwiększenie ich przyczepności. Co istotne – należy zachować porowatość powierzchni, ponieważ wtedy spoiwo ma szansę na najlepsze działanie. Zwiększa to także bezpieczeństwo, gdyż zminimalizowane jest ryzyko osunięcia się płyt ze ściany i w efekcie uszkodzenie ich. Pod uwagę należy brać dwa rodzaje gruntu: zwykły oraz grunt z domieszką kwarcu piaskowego, który zapewnia silne i trwałe wiązanie. W przypadku gruntowania ścian ważny jest także czas jego wykonania – zaleca się przygotowanie powierzchni na 24h przed położeniem płyt na ścianę.

Wybierz odpowiedni sposób montażu

O tym, w jaki sposób przytwierdzić betonowe płyty do ścian, pisaliśmy w poście „Beton architektoniczny – czym jest i jak go wykorzystać”. Przedstawiliśmy tam dwa rodzaje montażu: na klej bądź kotwy i śruby. Zgłębiając jednak bardziej temat mocowania płyt, warto wziąć pod uwagę, że w zależności od rodzaju montażu, różnić się będzie także przygotowanie powierzchni ściany. Należy uwzględnić dwa aspekty:

montaż na klej – przed przystąpieniem do procesu klejenia warto przeprowadzić test potwierdzający odporność struktury betonu na działanie kleju (reakcje niepożądane). Dzięki temu mamy pewność, że spoiwo nie powoduje przebarwień bądź pęknięć. Klej powinien być nakładany po szerokości płyty, w paskach o długości ok. 20 cm.

montaż na śruby/kotwy – po zagruntowaniu ściany należy wykonać otwory przeznaczone na kołki rozporowe w równych odstępach, a następnie umieścić w nich śruby lub, w przypadku kotew, wywiercić otwory i zamocować je wewnątrz, zawieszając następnie betonowe płyty.

Gdy zadbamy o prawidłowe przygotowanie ściany pod beton architektoniczny w płytach, nie ma obaw do tego, że aranżacja nie spełni swojej funkcji. Należy pamiętać jednak o kolejności wykonywania poszczególnych etapów – mamy nadzieję, że nasz poradnik będzie przydatny dla tych, którzy chcą posiadać efektowną dekorację w postaci betonu na ścianach.

Shopping Cart