drzwi przesuwne i ceglana ściana

Wykorzystanie cegły rozbiórkowej w ekologicznym stylu

Ekologia to współcześnie gorący temat — nic w tym dziwnego. Nasza planeta jest zagrożona globalnym ociepleniem, a wpływ na nie mają wszelkie zanieczyszczenia powietrza powstające, chociażby podczas produkcji. Właśnie dlatego apeluje się, żeby maksymalnie wykorzystywać już dostępne produkty, aby nie było konieczności tworzenia ich od podstaw. Popularny stał się recykling, który dotknął każdej sfery naszego życia — w tym również aranżacji wnętrz. Modne zaczęły być domy urządzane w ekologicznym stylu. Co to oznacza?

Na czym polega styl ekologiczny?

Zasady stylu ekologicznego są bardzo proste — wykorzystuje się w nim wyłącznie materiały, które nie wpływają negatywnie na środowisko. Zazwyczaj są to wyroby naturalne z drewna, choć nie jest to reguła. Style, które są częściowo ekologiczne, to na przykład skandynawski i rustykalny. W tak urządzonych wnętrzach nie stawia się wyłącznie na ochronę środowiska, choć większość wyposażenia jest z naturalnych materiałów. W stylu ekologicznym rezygnujemy z tworzyw sztucznych, dbamy o oszczędność energii oraz staramy się wykorzystać maksymalnie światło dzienne. Na jakie materiały warto zatem postawić, aby były praktyczne, estetyczne i ekologiczne?

Jakich materiałów używać do aranżacji wnętrz ekologicznych?

przesuwane drzwi i ceglana ściana

Jak już zostało wspomniane, podstawą w stylu ekologicznym jest drewno. Ozdabia się nim ściany, podłogę i wykonuje z niego meble. Innym materiałem jest na przykład cegła, ale nie taka zwyczajna. Najlepsza do wnętrz eko jest cegła rozbiórkowa, czyli taka, którą otrzymuje się np. po wyburzeniach starych budynków. Dlaczego jest ona traktowana jako materiał ekologiczny? Powodów jest kilka: przede wszystkim cegła rozbiórkowa rzadko jest jakkolwiek obrabiana. Materiał po wyburzeniach trafia do sklepów w surowym stanie, a stamtąd trafia do klienta. W razie potrzeby można cegłę oczyścić z nadmiaru tynku, jednak z reguły obróbka jest niewielka.

Do ekologicznej cegły rozbiórkowej jeszcze wrócimy. Warto jednak wspomnieć też o innych materiałach, którymi można uzupełnić wnętrze w stylu eko. Wśród tych głównych znalazł się również kamień oraz korek. Oprócz nich są wszystkie materiały, które pochodzą z recyklingu i mogą być ponownie przetworzone. Zgodnie z zasadą „zero waste” pożądane w takim stylu są produkty, które można wykorzystać więcej niż raz. Przemyślana aranżacja, mimo że będzie wykonana z ekologicznych materiałów, wciąż może wyglądać zachwycająco — najlepszym tego przykładem jest właśnie cegła.

Cegła z rozbiórki — stylowa i ekologiczna

Pozyskana z rozbiórki cegła jest niezwykle wytrzymała. To dlatego, że niegdyś nie oszczędzano na surowcach i tworzono materiały, które są w stanie przetrwać wieki. Tak też jest z cegłą. Współcześnie tworzone w żadnym stopniu nie dorównują tym oryginalnym — ani w kwestii właściwości, ani ekologii. Przez to, że cegła jest wytrzymała, nie trzeba obawiać się o jej zniszczenie i konieczność zakupu nowej, tak jak by to miało miejsce w przypadku wyrobów obecnie produkowanych. Właściciel zaoszczędza pieniądze, a środowisko nie jest narażone na zagrożenia płynące z procesu produkcji.

cegła lico w kuchni

Inną, wartą uwagi kwestią jest fakt, że cegła rozbiórkowa doskonale radzi sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Mimo upływu czasu nie zmieni znacznie swojego wyglądu. Nie ma więc konieczności jej częstego odnawiania żadnymi farbami i środkami. Często tylko raz lub dwa razy wystarczy wykonać impregnację zaraz po jej zamontowaniu. Oprócz kwestii ekologicznych, cegły rozbiórkowe mają charakterystyczny, klimatyczny wygląd, którego nie powstydziłby się żaden projektant.

Bądźmy eko — to od nas zależy, czy planeta zostanie uratowana. Niewiele trzeba, żeby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Warto zacząć zmiany od siebie i aranżując wnętrze pomyśleć o wykończeniu go w sposób ekologiczny, na przykład przy pomocy cegieł bądź płytek rozbiórkowych. Można dzięki temu stworzyć naprawdę świetny wystrój, niskim kosztem i dbając o dobro natury.

Shopping Cart