płytka cięta

Do czego można wykorzystać cegłę rozbiórkową?

Temat aranżacji wnętrz przy pomocy cegły rozbiórkowej poruszaliśmy już kilkukrotnie w naszych wcześniejszych wpisach. Dotyczyły one przede wszystkim ścian w konkretnych pomieszczeniach — łazience, kuchni czy salonie. Pragniemy jednak zauważyć, że cegła z rozbiórki nadaje się nie tylko do stworzenia tego typu intrygującej ozdoby. Jej zastosowanie jest znacznie szersze i w poniższym wpisie przedstawimy kilka inspiracji.

Podstawowy podział materiału — cegła i płytki rozbiórkowe

płytka cięta

Sposób zastosowania cegły rozbiórkowej w dużej mierze zależy od tego, jaką jej część posiadamy. O czym mowa? Materiał możemy kupić w całości lub w formie płytek. Pełne cegły to standardowy budulec, z którego można wykonać podłogę czy ściankę działową. Z reguły kupuje się je w surowym stanie, czyli ze wszystkimi śladami eksploatacji — lekko uszkodzone, z tynkiem. Można też zlecić ich wyczyszczenie, aby prezentowały się lepiej, lecz w przypadku całych cegieł bardziej zwraca się uwagę na ich właściwości niż wygląd.

Z płytkami rozbiórkowymi jest nieco inaczej. Te pozyskuje się z materiału będącego w całości, najczęściej obcinając boki cegły. One, mimo że są trwalsze od współczesnych płytek cegłopodobnych, powinny też być estetyczne — w końcu wykorzystuje się je, by ozdobić wnętrze. Właśnie dlatego płytki rozbiórkowe są specjalnie obrabiane i oczyszczane, aby nie było problemu z ich naklejeniem oraz żeby dobrze wyglądały (nie muszą wyglądać jak nowe, ich atutem jest charakterystyczna, nieco zużyta już powierzchnia).

Cegła rozbiórkowa w całości — gdzie ją umieścić?

Na początku przywołamy garść informacji z wcześniejszych wpisów, aby łatwiej było zrozumieć sens wykorzystania cegły rozbiórkowej. To materiał, który wyróżnia się niezwykłą trwałością, doskonale akumuluje ciepło, jest odporny na działanie wielu czynników atmosferycznych, a do tego nie trzeba go odnawiać. Brzmi jak budulec doskonały? Otóż to. Stare cegły w porównaniu z tymi współczesnymi tworzone były inną techniką, dlatego niekiedy tak ciężko jest wyburzyć ceglane ściany lub całe domy. W jaki więc sposób można wykorzystać taki materiał?

Pomysłów jest mnóstwo. Zacząć można od wspomnianych ścianek działowych. Stworzy się w ten sposób niepowtarzalny klimat i rozdzieli pomieszczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeśli pomysł nie spodoba się w przyszłości, to z uwagi na właściwości cegły, może być ją trudniej zdemontować. Innym pomysłem jest wykonanie z niej murków barków bądź wyspy kuchennej. Nic nie przebije ich unikalnego wyglądu. Cegłę rozbiórkową poleca się wykorzystać także na obudowę kominka czy do stworzenia ciekawie prezentującego się grilla ogrodowego. Niektórzy za pomocą tego budulca tworzą podmurówki tarasu lub jego nawierzchnię. Świetnie sprawdzi się też do wyłożenia podłogi albo wykonania ogrodzenia.

Płytki z cegły rozbiórkowej — zastosowanie

ściana z lica cegły

Płytki pochodzą z niezwykle wytrzymałej, odpornej na działanie wody cegły, więc i one mają zadowalające właściwości. W ich przypadku nie trzeba jednak nic murować, lecz nakleić na już przygotowane podłoże. Płytki, podobnie jak cała cegła rozbiórkowa, mogą posłużyć jako ozdoba kominka. Warto je nakleić na obudowę. Wykonuje się z nich również posadzki oraz oczywiście okładziny na ścianę. Miłośnicy ceglanych rozwiązań mogą ułożyć płytki na parapecie, a nawet zdecydować się na obudowanie wanny w łazience. Bez przeszkód można je również umieszczać na zewnątrz — na przykład na elewacji budynku.

Jak można zauważyć, cegła rozbiórkowa jest uniwersalna — można ją w ciekawy sposób wykorzystać zarówno w całości, jak i wybierając same płytki. Dostępna w kilku kolorach i odcieniach sprawi, że dopasuje się ją do wielu wnętrz lub ogrodów. Sprzedaje się m.in. białą lub typowo czerwoną cegłę rozbiórkową, choć wariantów jest sporo. Liczymy, że przedstawione pomysły zainspirują miłośników surowych wnętrz i że w jeszcze ciekawszy sposób zaaranżują oni swój dom czy mieszkanie. Dla osób, które dopiero myślą nad stworzeniem własnego kąta, polecamy zajrzeć do wpisu: „Cegła rozbiórkowa — do jakich wnętrz pasuje?”.

Shopping Cart