stara cegła cięta

Ekownętrze – jak je zaaranżować?

Ekologia na stałe zagościła w wielu dziedzinach naszego życia. Jeszcze parę lat temu nie każdy tak chętnie korzystał z rozwiązań przyjaznych środowisku, choć na szczęście obecnie coraz większa ilość osób przykłada uwagę m.in. do tego, jakich surowców używa do ogrzewania domu, stara się eliminować z życia plastik czy używa wielorazowych opakowań. Z pozoru niewiele znaczące kroki mogą tak naprawdę wpłynąć na poprawę naszego ekosystemu. Nic więc dziwnego w tym, że ekologia „wdarła się” także do świata projektowania wnętrz oraz ich aranżacji.

Czym jest ekownętrze?

ekownętrzne

Ekonwętrze, inaczej styl organiczny, to nic innego jak określenie przestrzeni, w której zostały wykorzystane rozwiązania przyjazne środowisku. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że ekologiczne wnętrze to zazwyczaj przestrzeń, w której królują jasne barwy – biel lub beż – oraz akcenty zieleni, żółci czy czerni. Styl organiczny cechuje się także wykorzystaniem sporej ilości roślin i to koniecznie tych naturalnych, a nie sztucznych. A skąd tak naprawdę przybyła moda na ekownętrza? Przede wszystkim z krajów Północy – m.in. ze Skandynawii. To właśnie tam mieszkańcy przykładają szczególną uwagę do tego, w jaki sposób aranżują swoje mieszkania. Dekorują i wyposażają je, korzystając z przyjaznych naturze rozwiązań. Design oraz ekologia to pojęcia, które są Skandynawom szczególnie bliskie, dlatego kierują się nimi w wielu dziedzinach, w tym właśnie w wykańczaniu wnętrz. 

Aranżacja pomieszczeń eko

Istotną rolę w ekownętrzach pełni ich wyposażenie lub dekoracje. Mogą być to m.in.:

  • meble z odzysku – najczęściej wybierane przez osoby żyjące zgodnie z naturą. Dawanie rzeczom drugiego życia, a więc zjawisko określane mianem reusingu, to przecież jeden z najlepszych kroków ku zminimalizowaniu ilości produkcji kolejnych, nowych dodatków, a jednocześnie przyczynianie się do niezaśmiecania planety;
  • drewniane dodatki – ten naturalny surowiec jest przede wszystkim łatwy w obróbce, ale także niesamowicie ekologiczny. Wykonane z niego mogą być stoliki, krzesła, a także elementy dekoracyjne, np. w postaci półek;
  • cegła rozbiórkowa – a dokładniej mówiąc, płytki cięte ze starej cegły. Obok mebli z odzysku to drugi z najpopularniejszych pomysłów na nadanie drugiego życia przedmiotom dekoracyjnym. Należy wziąć pod uwagę, że nie każde ceglane płytki mogą być uznane za przyjazne naturze – zwłaszcza jeśli produkowane są od podstaw na nowo. Z tego powodu warto pozyskiwać je ze sprawdzonych źródeł od zaufanych producentów, którzy deklarują używanie cegły z odzysku do produkcji płytek.
Odnosząc się do jednego z wyżej zaproponowanych rozwiązań ekologicznych, można zadać sobie pytanie – dlaczego właśnie płytki z cegły z odzysku są przyjazne naturze? Przede wszystkim tworzywo, jakim jest cegła, obok szkła czy ceramiki budowlanej, uchodzi za surowiec odnawialny, ponieważ jego produkcja opiera się właśnie na odnawialnych komponentach – podstawę cegieł stanowi bowiem glina, inne kruszywa oraz woda. Niezwykle rzadko bywa tak, że ktoś decyduje się na wykorzystanie nowych płytek z cegły. Zazwyczaj bowiem stawia się na takie, które kiedyś już służyły w konkretnym miejscu jako budulec bądź dekoracja, dzięki czemu można ponownie je wykorzystać. Reusing to niezwykle ekologiczne rozwiązanie!

Gdzie wykorzystać płytki z cegły?

ściana z cegły w kuchni
Cegła rozbiórkowa w ekownętrzu, choć przyczynia się do ochrony środowiska, to także prezentuje się wprost idealnie. Spełnia więc nie tylko praktyczne, ale także i estetyczne funkcje. Można wykorzystać ją w kuchni, wprowadzając nieco rustykalny klimat, w salonie czy sypialni – w tym przypadku świetnie sprawdzi się we wnętrzach loftowych w połączeniu z metalowymi dodatkami. Co więcej, tego typu rozwiązanie pomaga uzyskać swoistą oazę spokoju – w ekologicznym wnętrzu mieszka się łatwiej, a przede wszystkim „żyje” wolniej. Obecnie, kiedy każdy prowadzi intensywny styl życia, tego rodzaju przestrzenie są jak na wagę złota. Cegła z odzysku wykorzystana na ścianach pozwala więc nie tylko na posiadanie ekologicznego dodatku aranżacyjnego, ale także przybliża nas do natury – tworzy się bowiem niesamowity klimat w pomieszczeniu.

Mamy nadzieję, że przybliżenie teorii ekownętrza zainspiruje również i Was do przearanżowania przestrzeni wokół siebie i wykorzystania rozwiązań przyjaznych naturze. Zdecydowanie się na reusing wpłynie korzystnie nie tylko na naturę, ale także na wyjątkowy charakter wnętrza naszych pomieszczeń, a to gwarantuje oryginalność całego domu/mieszkania. Gotowi na zmiany w stylu eko?

Shopping Cart